využíva ako palivo, no kovy, sklo a plasty triedi.
„Sklo odhadzujem do nádoby už dlhé roky a zvykol som si dávať plasty a kovové obaly do farebne odlíšených vriec," skonštatoval Slatvinčan.
Hoci starosta obce Vladislav Vrábeľ priznáva, že nie každý separuje, nie je to najhoršie. „Začali sme ešte len vlani. Postupne sa rozbiehame. Niektoré obce už s tým majú dlhoročné skúsenosti," uviedol.
Slatvina je jednou z 55 obcí a miest v regióne Spišskej Novej Vsi, Krompách a Gelnice, ktoré sa zapojili do regionálneho združenia pre separovaný zber odpadu SEZO Spiš. Separovať začali vlani a projekt počíta s dotáciou z Recyklačného fondu v celkovej výške 43 miliónov korún. Polovicu už preinvestovali.
Podľa manažéra odpadového hospodárstva Štefana Šlenkera z Brantner Nova, s. r. o., Spišská Nová Ves, ktorá pre združenie zabezpečuje separáciu odpadov, najväčším problémom, čo sa týka množstva vyseparovaného odpadu, sú tzv. viacvrstvové kombinované materiály (VKM) - známe skôr ako tetrapaky a rovnako kovové obaly. „Buď sú limity, ktoré určuje Recyklačný fond na vyseparovanie týchto komodít vysoké, alebo je nedostatok surovín na trhu. Pre splnenie limitov musíme suroviny naháňať, kde sa dá. Spolupracujeme preto aj so školami, jedálňami a reštauračnými zariadeniami," uviedol Š. Šlenker.
Zdôraznil, že ľudia často nevedia čo patrí ku VKM a čo ku kovovým obalom. VKM sú napr. krabice od džúsov alebo mlieka, ku kovovým obalom patria plechovky od malinoviek, piva, vrchnáky od zaváranín, ale aj pliešky z jogurtov či alobal z čokolády.
Naopak k limitom sa Spišiaci najviac približujú pri tretej komodite - sklo. Problémom je však nedostatok zberných nádob. Veľmi slabo pokryté sú najmä obytné domy na sídliskách. Práve ľudia bývajúci v panelákoch sa najviac podieľajú na produkcii odpadov. Pôvodný projekt pritom počítal so 190 zbernými miestami v samotnom meste a v súčasnosti je ich iba štvrtina. Ide o 37 až 40 stanovíšť. „Ľudia chcú separovať, no nádoby sú skoro vždy plné a je ich málo. Nie vždy ich vyvezieme v okamihu, keď sa zaplnia, no snažíme sa to rýchlo riešiť," uviedol Š. Šlenker.
Situácia by sa mala už čoskoro zlepšiť. Do konca roka pribudnú v meste ďalšie zberné nádoby. Tie umožnia rozšírenie zberných stanovíšť. Zvýšiť by sa mala aj frekvencia ich vyprázdňovania. Nádoby na plasty sa vyprázdňujú v zimných mesiacoch raz za tri týždne, v lete raz za dva týždne, no riešia to aj podľa potreby, sklo raz za mesiac a papier raz za tri týždne až mesiac. Podľa slov Š. Šlenkera sa v súčasnosti sa pripravuje ďalší projekt na dofinancovanie pôvodného. Pôjde o separovanie elektroobalov, biologicky rozložiteľných odpadov či vybudovanie kompostovísk. Projekt počíta aj s dokúpením zberných nádob či vriec pre obce i dovybavenia triediacej haly.
Ako triedia Spišiaci
Ako je to u Spišiakov so separáciou, to ukazujú polročné údaje uvádzajúce v percentuálnom vyjadrení plnenie limitov. Pre porovnanie uvádzame okresné mesto Spišská Nová Ves a najväčšiu obec na Slovensku Smižany. V Smižanoch je 1200 domov, v Spišskej Novej Vsi 2100.
Papier: Smižany - 180%, Spišská Nová Ves - 41%
Sklo: Smižany - 44%, mesto - 23%
Plasty: Smižany - 113%, mesto - 46%
Kovové obaly: Smižany - 45%, mesto 10%
VKM: Smižany - 100%, Spišská Nová Ves - 40%
„Smižany majú 5 - 6-ročnú tradíciu v triedení odpadov. V meste sme začali separovať vlani, čo sa odráža aj na týchto číslach. V Smižanoch máme veľmi dobre podchytené školy, ktoré separujú odpad a tie sa vysokou mierou podieľajú na výsledkoch," dodal Š. Šlenker.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš