spoľahnúť v časoch, keď mu osud nepraje. Práve to si povedali Ringošovci a rozhodli sa zorganizovať dvojdňové stretnutie všetkých príbuzných. Do Kluknavy cez víkend prišlo približne 70 ľudí, ktorých spájajú spoloční predkovia.
"Naši rodičia, tak to boli Pavol a Žofia. Otec bol železničiar, mamka zase domáca. Žili v Kluknave a mali spolu šesť detí, troch synov a tri dcéry. Naši dvaja bratia, sú už, bohužiaľ, nebohí. Stretli sme sa tu všetky deti, vnúčatá a pravnúčatá s manželmi a manželkami. Rozhodli sme sa, že sa budeme takto stretávať pravidelne a zavedieme si kroniku o našom rode," hovorí Marta Hamráková z Kluknavy.
S myšlienkou dať aspoň na dva dni dokopy všetkých príbuzných prišla Mária Ringošová, vnučka manželov Pavla a Žofie.
"Celá rodina sa po dlhých rokoch stretla za veľmi smutných okolností a to, keď v Krompachoch vybuchol dom, kde žil náš bratranec s rodinou a svokrovcami. Stretli sme sa na pohrebe jeho manželky a dcérky. Zarážajúce bolo, že jeden bratranec so sesternicou sa vôbec osobne nepoznali. My ostatní sme sa stretávali hlavne ako deti, ale bolo to tak dávno. Preto, práve vtedy sme si povedali, že sa budeme stretávať pravidelne a nie iba na pohreboch," vysvetľuje M. Ringošová.
Na rodinné stretnutie, ktoré bolo spojené aj so svätou omšou prišiel aj E. Ringoš so synom Jakubom. Hádam niet na Slovensku človeka, ktorý by nevedel o tragédií spred pol roka, ktorá sa prihodila jeho rodine. Práve Emil v tragických dňoch na vlastnej koži spoznal, čo je to súdržnosť rodiny.
"Práve bratia a ostatní príbuzní mi pomáhali bezprostredne po tragédií, keď nám výbuch zničil úplne všetko a nám ostalo, iba to, čo sme mali na sebe. Ponúkli mi v prvých dňoch strechu nad hlavou a také základné a pre niekoho bežné veci, akým je oblečenie," spomína Emil.
Ringošovci pricestovali do Kluknavy v Gelnickom okrese z rôznych kútov Slovenska. Veľa z nich žije práve v Kluknave, ale aj v susedných Krompachoch, Košiciach, Prešove a v Spišskej Novej Vsi
Etnograf: Rindoš má nemecký pôvod
Podľa etnografa a historika Juraja Brindzka je meno Ringoš je nemeckého pôvodu.
"Na Spiš nositelia tohto mena prišli pravdepodobne v časoch nemeckej kolonizácie po roku 1 249. Krajina bola vtedy vyplienená po tatárskych vpádoch. Vtedajší panovník Béla IV preto ponúkol privilégia Sásom, aby osídlili krajinu. Toto meno prešlo samozrejme etymologickými obmenami, v nemčine slov ring znamená kruh," vysvetľuje Juraj Brindzko.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš