klimatické zmeny súvisiace s globálnym otepľovaním.
Hospodár miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Poprade Karol Dach má 63 rokov. Rieku Poprad pozná ako vlastnú dlaň. Pozoruje ju od detstva. To, čo sa deje v týchto dňoch, ešte nevidel. "Na rieke som v podstate odmalička. Vyrástol som pri nej. Poviem vám, že takú nízku hladinu vody v rieke som ešte nikdy nevidel. Pamätám si niekoľko extrémne horúcich liet, ale vždy spŕchlo a voda v rieke ostala. Na niektorých miestach mala hĺbku aj dva metre," uviedol pre KORZÁR Popradčan.
Rybári pod Tatrami zatiaľ nebijú na poplach, ale podľa K. Dacha ak neprídu výdatnejšie zrážky, ryby v Poprade môžu mať problém. "Zákaz lovu rýb kvôli nedostatku vody sme zatiaľ nevydali. Nezaznamenali sme ani nejaký úhyn rýb, aj keď tie majú určite deficit kyslíka. Keď bude takéto počasie pokračovať, neviem, čo sa bude diať," dodal hospodár.
Rieka Poprad je bohato zarybnená. Dajú sa tu chytať pstruhy potočné i dúhové, lipne, čereble, či jalce. Nedávno tu pokusne vysadili aj podustvu. Ryby teplom a nižším stavom vody trpia. Vyhľadávajú hlbočiny, kde sa môžu schladiť. Šance rybárov uloviť kapitálneho pstruha či lipňa sa tak paradoxne kvôli nízkej hladine vody zvyšujú. "Vody je málo. Nepotrebujem ani vyhrnovacie čižmy. Nahadzujem tam, kde je hlbšia voda. Je tam väčšia šanca, že niečo chytím. Zatiaľ sa mi ale nič poriadne uloviť nepodarilo," posťažoval sa mladý rybár.
Kým rybári na počasie nadávajú, vodohospodári sa modlia, aby teplo a sucho vydržalo čo najdlhšie. Kvôli nízkej hladine vody v riekach a potokoch môžu totiž bez problémov opravovať a spevňovať brehy i korytá. "Vyššie stavy hladín riek a potokov a nepriaznivé počasie, ako je napríklad dážď, pre nás znamenajú zvýšené náklady. Bodaj by toto počasie vydržalo čo najdlhšie," uviedol Anton Baláž, riaditeľ Správy Dunajca a Popradu, ktorý patrí pod Slovenský vodohospodársky podnik v Banskej Štiavnici.
Čím to je, že je v potokoch a riekach tak málo vody? Meteorológovia totiž tvrdia, že júl bol síce teplý, ale zrážkovo nebol podpriemerný. "Zrážkový úhrn za júl je 69,9 milimetra. Priemer na tento mesiac je okolo 80 milimetrov. Väčšina zrážok spadla v priebehu dvoch dní," informoval KORZÁR Pavol Záhoranský z meteorologickej stanice Poprad-letisko.
Michal Kravčík z mimovládnej organizácie Ľudia a voda si myslí, že menej zrážok má na svedomí vysušená Podtatranská kotlina. "V krajine sa znižuje objem vody, je vyšťavená. Mesto Poprad má množstvo spevnených plôch. V okolí sa buduje diaľnica, priemyselné parky. Tam sa voda neudrží. Prichádzajú prívalové, ťažké zrážky, namiesto častejších a menej intenzívneho dažďa. Potoky a rieky sú regulované, tým pádom voda rýchlo stečie a neudrží sa v krajine. Na tento problém upozorňujeme už 10 rokov," uviedol M. Kravčík.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš