Chorvátsku v prešovskej pobočke istej cestovnej kancelárie. Miestom odchodu mal byť Prešov.
"Tri dni pred odchodom nám povedali, že autobus odíde zo Žiliny. Volala som na ústredie cestovnej kancelárie, kde mi povedali, že kvôli niekoľkým východniarom nebudú ťahať autobus, a že v podmienkach zmluvy je uvedená možnosť zmeny nástupného miesta," povedala nám pani Šinglárová. Ak by vedela, že odchod bude z 300 kilometrov vzdialeného mesta, takýto zájazd by si nekúpila. Zarazilo ju najmä to, že vyše pol roka jej nikto nič neoznámil a o zmene nástupného miesta sa dozvedela na poslednú chvíľu. "V cestovnej zmluve je uvedené miesto nástupu Prešov, to bolo pre mňa veľmi podstatné. A nejde o last minute, ale o vopred kúpený zájazd. Pri kúpe zájazdu ma voviedli v omyl, preto budem žiadať vrátenie všetkých nákladov, ktoré mi týmto vznikli," nevzdáva sa V. Šinglárová, ktorej sa zájazd predraží o 1 500 korún. S tou istou cestovou bola na zájazde aj vlani a predvlani a dovtedy nemala problém. Teraz sa jej dovolenka skomplikuje, už aj pre to, že na ňu mal nadviazať ďalší objednaný pobyt na Slovensku. Pre cestu zo Žiliny jej však zrejme jeden deň z tohto pobytu prepadne.
Riaditeľ cestovnej kancelárie pripustil, že cestovka sa snaží pre klientov zabezpečiť prevoz na najbližšie nástupné miesto. Podrobnosti o prípade, ktorý sa stal v Prešove, však nepoznal. "Keďže mi nie sú známe bližšie informácie, nie je možné odpovedať konkrétne. Vo všeobecnosti sú pravidla transferov, resp. nástupných miest pri zájazdoch presne definovane v zmluvných vzťahoch a všeobecných informáciách, uvedených v katalógu cestovnej kancelárie. V niektorých prípadoch je možné, že o konkrétne nástupné miesto nie je dostatočný záujem. V takomto prípade sa cestovná kancelária snaží zabezpečiť transfer z najblizsieho možného nástupného miesta," uviedol.
V zmluvných podmienkach je naozaj uvedené, že miesto nástupu a výstupu môže cestovka zmeniť. "Doprava po Slovensku pri všetkých autobusových zájazdoch sa uskutoční pri minimálnom počte 10 účastníkov z jedného nástupného miesta," uvádza sa v zmluve. Otázkou však ostáva, prečo o tejto skutočnosti neboli klienti informovaní skôr, keďže išlo o zájazd kúpený v januári.
Čo sa dá robiť
Podľa stránky Asociácie spotrebiteľov Slovenska (www.pravaspotrebitela.sk) musí zmluva o zájazde jasne odpovedať na základné otázky: Kedy? Kto? Kde? Ako? Za koľko? "Vymedzuje charakteristiku i termín začatia a skončenia zájazdu, musia v nej byť uvedené všetky poskytované služby, ktoré sú zahrnuté do ceny zájazdu a tiež miesto a čas ich trvania..."
Ako môže spotrebiteľ reklamovať zájazd? "Ak zistíte, že poskytnuté služby nezodpovedajú zmluve, reklamujte chybne poskytnutú službu bezodkladne na mieste. Urobte v spolupráci so zástupcom cestovnej kancelárie písomný záznam... Písomnú reklamáciu je potrebné doručiť cestovnej kancelárii bezodkladne, najneskôr však do 3 mesiacov od skončenia zájazdu, alebo v prípade, že sa zájazd neuskutočnil, odo dňa, keď sa mal zájazd skončiť podľa zmluvy, inak právo zaniká. Reklamáciu pošlite doporučene (najlepšie s návratkou) a k reklamácii priložte písomný záznam, prípadne inú dokumentáciu. Ak ste kupovali zájazd v cestovnej agentúre, reklamujte v cestovnej agentúre, ale svoje práva si môžete uplatniť aj voči cestovnej kancelárii," radí Asociácia spotrebiteľov Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš