Nový náučný chodník Prielom Hornádu otvorili včera v Slovenskom raji v rámci projektu Európskej komisie LIFE
"Začína sa v hrdle Hornádu, vedie do kaňonu rieky Hornád až na Čingov, ktorý možno považovať taktiež za nástupné miesto, keďže je v polovici trasy. Z Čingova pokračuje cez Tomášovský výhľad, Letanovský mlyn, Ihrík a Zelenú horu naspäť do hrdla Hornádu. Celý chodník je zokruhovaný a prejsť ním sa dá asi za päť hodín," priblížil trasu Tomáš Dražil zo Správy Národného parku (NP) Slovenský raj.
Spresnil, že vedľa náučného chodníka je umiestnených 19 informačných tabúľ s textom v slovenskom a anglickom jazyku. Vstupné tabule sú na Podlesku a Čingove. Návštevníkov Slovenského raja informujú o prírodných hodnotách, geologickom podklade, atraktívnych skalných útvaroch, rieke Hornád, faune a flóre s dôrazom na ich ochranu. Ďalšia informačná tabuľa je pri vstupe do najnavštevovanejšej rokliny Suchá Belá.
V rámci päťročného projektu Life (2004 - 2008) pripravila Správa NP Slovenský raj spolu s partnermi z Daphne - Inštitútu aplikovanej ekológie, Národného lesníckeho centra, obce Hrabušice, Záujmového združenia obcí Slovenský raj a Slovenského skautingu aj viacero publikácií. Návštevníkom Slovenského raja približujú Prielom Hornádu, Suchú Belú či jednotlivé rokliny národného parku.
Slovenský raj bol navrhnutý do európskej sústavy chránených území Natura 2000. Asi 90 percent jeho územia pokrývajú lesné biotopy. Národný park ročne navštívi približne 750.000 turistov.
Autor: Čingov (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš