samotným chrámom. Kostol si Grančpetrovčania postavili za necelých 16 mesiacov, pričom na jeho stavbu prispeli aj darcovia z blízkeho, či vzdialeného okolia. Chrám zasvätili patrónovi obce sv. Martinovi. Rovnakému svätému bol zasvätený aj pôvodný renesančný kostol z roku 1626, ktorý je kultúrnou pamiatkou.
„Omše sa v kostole už dnes nekonajú. Preto plánujeme jeho obnovu," načrtol plány starosta Peter Pitoňák.
Spolu s farským úradom v susednej Žehre - správcom obecného kostola, už podali projekt na získanie peňazí na rekonštrukciu. „Je to národná kultúrna pamiatka. Na Ministerstve kultúry SR sme si už podali žiadosť. Momentálne čakáme na vyhodnotenie programu," informoval nás P. Pitoňák.
V jeho susedstve plánujú vystavať aj dom smútku. Zrekonštruovaný kostol by radi využívali pri rôznych slávnostných príležitostiach a zároveň „ak bude zo strany turistov a návštevníkov Podbraniska záujem, nebránime sa ani jeho prehliadkam," zdôraznil starosta obce. Ako dodal, ak ministerstvo žiadosti vyhovie, samotná obec správcovi kostola prispeje časťou na jeho obnovu.
Granč-Petrovce sú situované vo východnej časti Hornádskej kotliny, na úpätí pohoria Branisko. V tesnej blízkosti obce sa nachádzajú významné historické pamiatky - Spišský hrad, Spišská kapitula a ranogotický kostolík v Žehre, ktoré sú zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedistva UNESCO. Podľa posledného sčítania v obci žije takmer 600 obyvateľov.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš