musia zamieriť do neďalekých kríkov, alebo na trávnik. A kompetentní si tento problém pohadzujú ako horúci zemiak. Dokonca otvorene priznávajú, že si s ním vôbec nevedia poradiť!
„Stropkov je okresné mesto a na stanici nie je jediný záchod. To je neuveriteľné. Ja nemám slov," rozhorčovala sa cestujúca, pani Anna zo Stropkova.
„Áno, aj ja chodím do tých kríkov," neskrývala zlosť nad situáciou Gabriela Očipková z Tokajíka v Stropkovskom okrese. „Cestujem každý týždeň a nepáči sa mi, že tu nie je záchod. Kde majú ísť cestujúci? Skrývajú sa tu do kríkov a stáva sa to často. Keď potrebujú odbehnúť, čo iné majú robiť? Záchod, ktorý tu bol, nefunguje už aspoň dva roky. V takom meste by mali byť na stanici toalety," hovorí.
Vodiči autobusov, ktorých sme oslovili, sa nechceli vyjadrovať. Aj oni si však myslia, že toalety by na stanici určite chýbať nemali. „Ľudia chodia do kríkov," potvrdil nám jeden z nich. „A chodia aj na druhú stranu, ku stromom," dodal.
Oslovili sme riaditeľku odštepného závodu SAD Vranov nad Topľou Annu Bačíkovú. „V minulosti tu bolo WC, avšak pre sústavné poškodzovanie a pre enormnú spotrebu vody bolo odstavené," vysvetlila.
Dodala, že priestory núkali do nájmu aj mestu. „Z ich strany nebola ústretovosť. Oslovili sme aj fyzické osoby, ale nebol záujem, zrejme z dôvodu, že blízko je Tesco," povedala. „Keď sa stavalo Tesco, dali sme podnet, aby v týchto priestoroch bolo zriadené WC, keďže je tam veľká frekvencia ľudí. Náš návrh bol zamietnutý."
S prevádzkovaním záchodov nechce mať nič spoločné ani stropkovský mestský úrad. „Prevádzkovateľom autobusovej dopravy v okrese Stropkov je SAD Vranov nad Topľou. Z nášho pohľadu je preto logické, že povinnosť prevádzkovať toalety vzniká pre spoločnosť, ktorej sú cestujúci klientmi, teda spomínaná SAD," reagoval hovorca stropkovského mestského úradu Imrich Makó.
Dodal, že mesto prevádzkuje vlastné verejné toalety na námestí. „Nevidíme dôvod, prečo by sme sa mali zaoberať otázkou prevádzkovania toaliet na autobusovej stanici," dodal.
Od A. Bačíkovej sme sa dozvedeli, že vlastníkom stanice je SAD Humenné. „Nám žiadny legislatívny predpis neprikazuje prevádzkovať aj WC," povedala a dodala, že v niektorých mestách nie sú ani autobusové stanice a ľudia čakajú iba pod prístreškami. „Cítime s cestujúcimi, avšak naše kapacity a finančné prostriedky nám zatiaľ nedovoľujú prevádzkovať takéto zariadenie," zdôraznila.
Podľa Bačíkovej nemajú s prevádzkovaním toaliet dobré skúsenosti ani v ďalšom meste. „WC sme prevádzkovali aj vo Vranove nad Topľou. Záchod fungoval na automatický zámok a cestujúci ho neustále poškodzovali. Teraz platíme správcu budovy. Nie je to rentabilné, ale je tam dozor a toalety sú na slušnej úrovni," dodala A. Bačíková.
„Sociálne zariadenia boli ponúkané do nájmu. Pochopiteľne, pre relatívne malý pohyb ľudí to nemôže byť zárobková záležitosť, a preto o uvedenú činnosť nie je záujem," vysvetlil generálny riaditeľ SAD Humenné Jozef Lacký. Dodal, že oslovili aj mesto Stropkov. "Chceli sme, aby v uvedených priestoroch zabezpečilo dozor a drobnú údržbu. Nevyhoveli nám."
Lacký doplnil, že chýbajúce WC nedokážu vyriešiť bez finančnej pomoci. „Privítame pomocnú ruku, prípadne podnetný návrh, no zatiaľ to nevieme vyriešiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš