na prokuratúru podali občania, ktorí už dlhšie majú výhrady voči činnosti spoločnosti, spravujúcej tepelné hospodárstvo. V policajnom odôvodnení začatia trestného stíhania stojí: "Skutok sa stal v čase od 1. januára do 31. decembra 2004, keď nestotožnené osoby zastupujúce spoločnosť Bardterm, seba, alebo iného, obohatili sa tým, že uviedli do omylu odberateľov energií tepla. Obohatili sa tak, že spoločnosť ako dodávateľ tepla mala účtovať za rok 2004 odberateľom konečnú cenu energií vo výške 516,88 korún s DPH za jeden GJ, ale Úrad pre reguláciu sieťových odvetví jej určil ako spoločnosti pre rok 2004 maximálnu cenu energii za jeden GJ vo výške 503,80 korún s DPH. Takýmto nesprávnym účtovaním doposiaľ nestotožnené osoby v náväznosti na zmluvné dohodnuté odberné množstvo tepla pre odberateľov na rok 2004 seba údajne obohatili o sumu 5,343 milióna korún."
Keďže Bardterm je s. r. o. so stopercentným podielom mesta, oslovili sme hlavného kontrolóra mesta Vladimíra Harajdu (na snímke). "Viem, že bolo začaté trestné stíhanie. Dostal som spis od prokuratúry na vyjadrenie. Ale keďže v zmysle Obchodného zákonníka je hlavným kontrolným orgánom mestského zastupiteľstva pri obchodnej spoločnosti dozorná rada, odstúpil som spis dozornej rade na priame vybavenie. S tým, že majú dať stanovisko prokuratúre." Harajda dodal, že predmetný trestný spis má niekoľko častí, niektorými záležitosťami sa zaoberá sám vyšetrovateľ, dozorná rada sa má vyjadriť k spôsobu výpočtu ceny tepla.
Harajda zároveň poznamenal, že začaté trestné stíhanie ešte nič neznamená: "Je to ako začatie správneho konania, aj keď určite s inou dôležitosťou. Záver bude taký, že vyšetrovateľ buď vznesie obvinenie, alebo vec odloží." Kontrolóra sme sa tiež opýtali, či by sa konateľovi Bardtremu nemal pozastaviť výkon funkcie: "Policajný vyšetrovateľ koná voči spoločnosti, nie voči konateľovi. Vyšetrovateľ uvádza, že skutok sa týka nestotožnených osôb zastupujúcich spoločnosť. Spomínaná spoločnosť je síce jednoosobová obchodná spoločnosť, teda konateľ je aj jej riaditeľom. Zostáva však na ňom, ako zareaguje, lebo obvinený zatiaľ nebol."
Keďže kontrolór Bardejova odstúpil trestný spis na vybavenie dozornej rady a tá sa vo štvrtok problémom zaoberala, požiadali sme o stanovisko jej predsedu Jána Sabola. "To, že skutok sa stal, sa nezakladá na pravde," skonštatoval. Zároveň zdôraznil, že toto je stanovisko, ku ktorému dozorná rada dospela na základe tých materiálov, ktoré mala k dispozícii.
Sabol zároveň argumentoval previerkou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorá sa uskutočnila v Bardterme v máji 2005 a preverovala rok 2004: "V kontrolnej správe ÚRSO sa konštatuje, že neboli zakalkulované neoprávnené náklady do cien tepla." Na našu poznámku, že trestné stíhanie sa začalo teraz v júli a netýka sa stanovenia ceny tepla, Sabol lakonicky podotkol, že ani polícia si skutočnosť, že ÚRSO vykonala kontrolu, zatiaľ neoverila. Na adresu občanov, ktorí podali podnet skonštatoval: "Tvrdia, že oni si prepočítali, že skutok sa stal. Na základe čoho si to prepočítali? Majú k tomu potrebnú dokumentáciu?"
Do redakcie sme dostali aj stanovisko Bardtermu: "V poslednom období sa objavili informácie o obohatení sa doposiaľ nestotožnených osôb našej spoločnosti o vyše 5 miliónov korún, z dôvodu nesprávneho účtovania ceny tepla za rok 2004. Vedenie spoločnosti sa ostro ohradzuje proti týmto nepravdivým útokom a využije všetky dostupné právne kroky na očistenie svojho mena," zdôraznil konateľ Andrej Čech. Zároveň uviedol, že cenu tepla schvaľuje a následne kontroluje ÚRSO v Bratislave: "Tento úrad vykonal v našej spoločnosti kontrolu správneho stanovenia a účtovania ceny tepla za rok 2003 a 2004 v dňoch 11. apríla až 5. mája 2005. Záver kontroly znel: Regulovaný subjekt postupoval pri vysporiadaní ceny tepla za rok 2003 a 2004 v súlade s platnými predpismi a ceny tepla za uvedené roky vysporiadal v rámci platných predpisov."
Polícia koná na základe podnetu občanov
Bardejov - Podnet, na základe ktorého začala polícia trestné stíhanie Bardtermu, podali občania. Viacerí obyvatelia Bardejova sú totiž s činnosťou mestskej spoločnosti, spravujúcej tepelné hospodárstvo mesta, nespokojní.
Za všetkých spomenieme Vincenta Kubeka, ktorý svoje výhrady predniesol v minulom volebnom období neraz aj na rokovaní mestského zastupiteľstva. Argumentoval neprimerane účtovanou cenou tepla v rokoch 2003 a 2004. Odvolal sa na kontrolu regulačného úradu, ktorý nariadil poškodeným odberateľom vrátiť financie. Podľa neho Bardterm v uvedených rokoch zahrnul do ceny tepla aj náklady, ktoré nenaplnil. Kubek sa pozastavil tiež nad tým, že Krajský inšpektorát štátnej energetickej kontroly v Prešove vyrúbil spoločnosti v roku 2004 pokutu 50-tisíc korún za to, že nespoľahlivo a nehospodárne zásobovala energiou odberateľov. Týkalo sa to prerušenie dodávky tepla zo strany spoločnosti pred ukončením vykurovacieho obdobia.
Kritiku na Bardterm v minulom volebnom období riešil aj primátor mesta Boris Hanuščak, tiež dozorná rada spoločnosti na čele s vtedajšou predsedníčkou, poslankyňou Evou Hudákovou (SDKÚ-DS). Záver bol vždy jednoznačný. Kompetentní kritiku odmietli. Nespokojnosť občanov vyústila do založenia občianskej iniciatívy a do spísania petície.
Bardejovčania ňou v lete minulého roku žiadali odvolať konateľa spoločnosti Andreja Čecha z funkcie. Pod petíciou bolo vyše 2-tisíc podpisov. Nepokojní občania zdôrazňovali, že za porušenie zákonov, ktoré potvrdila aj Štátna energetická inšpekcia, nesie zodpovednosť konateľ. V petícii argumentovali nehospodárnym prevádzkovaním zdrojov tepla a nehospodárnou dodávkou tepla a teplej úžitkovej vody, čím podľa nich došlo k finančnej ujme občanov - vlastníkov a nájomcov bytov. Tiež nehospodárnou výrobou tepla a teplej vody na nových technológiách a napokon nevyužívaním vlastných priestorov spoločnosťou na garážovanie vozidiel. Petícia spomínala aj to, že spoločnosť na sídlisku Družba porušila zákon o stavebnom konaní. Petíciu opäť riešil primátor. Jeho záver bol jednoznačný: Požiadavky občanov sú neopodstatnené. S odvolaním konateľa nesúhlasil.
To, že orgány mesta nemajú výhrady voči činnosti Bardtermu dosvedčuje aj fakt, že konateľovi spoločnosti schvaľovali odmeny. Za rok 2004, v ktorom sa inkriminovaný skutok podvodu podľa policajného vyšetrovateľa mal údajne stať, schválili poslanci konateľovi odmenu 40-tisíc korún. Za hospodársky rok 2006 mu nadelili dokonca 191-tisíc Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš