vlastnom byte v osade Dobrá Vôľa pri obci Žehra (okres Spišská Nová Ves), prišli však problémy so zákonom a nástupom na výkon trestu o byt prišla. Dnes sa so svojou rodinou tlačí v prízemnom byte v jednej zo žehrianskych bytoviek.
„Bývam tu u mamy. Spolu s mojou rodinou sú tu ďalšie dve rodiny. Sú to moji synovia so svojimi ženami a deťmi. Tlačíme sa tu a nemáme miesto pre seba," líči životnú realitu V. Bandiová. V byte v skromných podmienkach žije spolu 30 ľudí - dospelí aj deti. Najmladším je iba niekoľkomesačný Veronikin vnuk. Takáto tlačenica nie je v žehrianskych bytovkách ničím výnimočným. V troch izbách tu bežne prebývajú 2 - 3 rodiny. Rekordérom je rodina zo susednej bytovky, kde trojicu izieb obýva 60 ľudí! „Nemáme nijaké súkromie. Keby sme mali vlastný byt, bolo by to iné," posťažoval sa Veronikin syn Daniel.
Práve tieto zlé životné podmienky viedli súčasné vedenie obce k rozhodnutiu vystavať pre Žehranov nové byty. A nie hocaké. Voľba padla na podkrovné. Tie vyrastú na súčasných bytovkách. „Začať chceme už v najbližších dňoch. V súčasnosti sa v osade nachádza 12 bytoviek. Nad nimi vznikne celkom 24 bytov. Nasťahujú sa sem rodiny, ktoré sa tlačia v súčasných bytoch," upresňuje starosta obce Marián Mižigár (NEKA).
O budúcich nájomníkov nie je núdza. „O byty je obrovský záujem. Ľudia sa nám sťažujú na život v stiesnených podmienkach. Čo sa týka nových nájomníkov, uprednostníme tých, ktorí sa dokážu o byty postarať a nezničia ich. Rozhodujúcim bude aj počet detí tej-ktorej rodiny," zdôrazňuje.
Hoci V. Bandiová už raz o svoj byt vlastným pričinením prišla, M. Mižigár nad ňou palicu neláme. „Na zozname žiadateľov je na prvom mieste. Dáme jej ešte jednu šancu a uvidíme, ako ju využije," dodáva.
Výstavba podkrovných bytov si vyžiada 14 miliónový balík. O peniaze Žehrania požiadali štát, časť zafinancuje obec a 15 percent si odpracujú budúci nájomníci. Časť peňazí získali aj z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR.
Dlhoročné skúsenosti potvrdzujú, že platobná disciplína u týchto ľudí je veľmi problematická. Toho, že noví nájomníci zarúbu u obce sekeru, sa M. Mižigár neobáva. „Keď som nastúpil do funkcie, nájomníci v 12 bytovkách mali voči obci dlho vo výške 2,5 milióna korún na nezaplatenom nájomnom. Dnes môžem spokojne povedať, že nemáme takmer žiadneho neplatiča. Urobili sme razantné opatrenia a tie priniesli výsledky. Osobne som prešiel všetky rodiny, neplatičov zavolal na stretnutie, kde som im vysvetlil, že ak nebudú platiť, budeme ich deložovať. Nastolili sme nový poriadok a zabralo to. O platenie nájomného sa do budúcnosti neobávam," razantne prehlasuje M. Mižigár. Ako priznáva, ľudí peniaze v rukách pália, a tak aby do budúcnosti ešte viac predišli dlhom, platenie nájomného už čoskoro poriešia cez inštitút osobitného príjemcu.
Podkrovné byty nebudú jedinou novinkou. Už na budúci rok sa chcú pustiť aj do výstavby ďalších bytov nižšieho štandardu, v susedstve už existujúcich. Domov by v nich mali nájsť Rómovia bývajúci v chatrčiach popri ceste smerujúcej do Spišského Podhradia. „Žijú tam v otrasných podmienkach. Našou snahou je chatrče zlikvidovať a ľudí presťahovať do nových domov," dodáva starosta Žehry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš