V zozname takzvaných koncových, ktorý nedávno zverejnilo ministerstvo zdravotníctva sa ocitli nemocnice v Poprade a Starej Ľubovni.
Vedenie nemocnice takýto vývoj očakávalo. Podľa zástupcu riaditeľa Dimitrija Berezu (na snímke) ide o čisto administratívne rozhodnutie. "Myslím si, že sa pozreli do mapy a zistili, že v okolí Kežmarku je niekoľko nemocníc, takže našu do zoznamu nezaradili. Keby poznali realitu, asi by sa rozhodli inak. Pokiaľ ide o kritériá, tie som síce nevidel, ale myslím si, že ich spĺňame," konštatoval lekár.
Kežmarská nemocnica pokrýva spádovú oblasť s vyše 60 tisíc obyvateľmi. Ročne ošetrí asi šesť tisíc pacientov. Najviac na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Tu lekári absolvujú ročne vyše 1 100 pôrodov. Nemocnica je neziskovou organizáciou a od minulého roka hospodári so ziskom.
Zmluvy so zdravotnými poisťovňami má nemocnica zatiaľ podpísané do konca septembra. Podľa posledných informácií poisťovne nebudú zmluvy s nemocnicami, ktoré nie sú v zozname rušiť. "Až 80 percent našich pacientov je poistených vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). Zvyšok je v súkromných poisťovniach. Ako to pôjde ďalej závisí hlavne od VšZP," konštatoval D. Bereza.
Podľa neho je z niektorých obcí v Zamagurí do popradskej, či staroľubovnianskej nemocnice ďaleko. "Táto nemocnica má svoje opodstatnenie. Myslím si, že zánik jej nehrozí," dodal lekár.
Pacienti, ktorých sme oslovili si nevedia predstaviť, že by chodili do inej ako kežmarskej nemocnice. "Bývam s Spišskej Belej. Nemocnica by tu v Kežmarku mala ostať. Poprad je pre mňa ďaleko. Dochádzať tam by bolo pre mňa problém," myslí si Jana Strešovská.
Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Silvie Balázsikovej zánik menším nemocniciam nehrozí. Zdravotné poisťovne totiž musia zazmluvniť lôžka, ktoré pacienti naozaj potrebujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš