povodňový stupeň. Povodeň pred troma rokmi strhla väčšinu mostov cez miestny potok a odrezala tak jedinú cestu k rodinným domom na druhom brehu potoka. Obec vybudovala provizórnu cestu k domom cez súkromné pozemky.
Podľa slov starostu Petra Pitoňáka, mosty tvoria prekážky rozbúreného potoka Branisko počas povodní. Ich odstránenie a vybudovanie novej prístupovej komunikácie patria preto v súčasnosti k obecným prioritám: "Niektoré mosty, ktoré povodeň nestrhla, sme už odstránili. Cestu k domom sme vysypali kamením. Na jej dokončenie však potrebujeme približne 600-tisíc korún. Tie v obecnom rozpočte nemáme, no každý rok robíme čo sa dá."
K najkritickejším úsekom v obci patrí most cez štátnu cestu. Každoročné povodne si v obci vyžiadajú viac ako miliónové škody. Podľa slov P. Pitoňáka sa však štát stavia k obci macošsky. Na prevenciu peňazí niet a iba v uplynulom období obec dostala peniaze za vlaňajšie záchranárske práce. Išlo o 650-tisíc korún. "Hoci počas povodní nám bolo prisľúbené vyplatenie časti škody, ktorá predstavovala približne 1,2 milióna korún, boli to iba sľuby. Boli nám preplatené iba skutočné náklady na záchranárske práce. V súčasnosti je koryto potoka z časti regulované. Napriek tomu, každoročné prívalové vody spôsobujú škody. Bohužiaľ, štát akosi zabúda na prevenciu."
Najväčšiu povodeň, ktorá sa doteraz obcou prehnala, si veľmi dobre pamätá aj Milan Ivančák. "Bolo to v roku 1998. Otec mal vtedy 23-ročnú škodu stovku a roky si šetril na nové auto. Kúpil si oktáviu, mal ju asi len 2 týždne, keď prišla povodeň a rozbúrený potok presahoval až zvodidlá. Vzal so sebou aj otcove nové auto. Zastavilo sa až niekoľko metrov na plote. Bolo plné vody a piesku. Na povodne si veľmi dobre pamätám, lebo som pri nich osobne pomáhal. Myslím si, že regulácia potoka je určite dobrá vec a prinesie so sebou žiadaný efekt. Navyše, mosty už nie sú prekážkou rozbúrenej vode, ktorá so sebou nesie kamene, konáre stromov či iné veľké predmety," uviedol jeden z miestnych obyvateľov.
Dokončenie cesty k rodinným domom závisí od kompletnej regulácie potoka. Chýbajúce peniaze sa preto v obci rozhodli získať aj z iných zdrojov. Vlani sa im podarilo uspieť v Programe obnovy dediny cez spoločné združenie obcí Podbranisko. Ide o spoločný projekt trojice obcí, Granč-Petrovce, Beharovce, Pongrácovce, kde získali peniaze na vypracovanie projektovej dokumentácie k územnému konaniu. "Projekt počíta s celkovou investíciou vo výške pol milióna korún. Nám sa pre našu obec podarilo získať 180-tisíc korún. Spoločný projekt počíta s reguláciou potoka a stavbami s tým súvisiacimi vo výške 45 miliónov korún. O peniaze na jeho uskutočnenie sa budeme opätovne cez združenie uchádzať v rámci plánovacieho obdobia rokov 2007-13. V súčasnosti ide o najväčšiu investíciu, ktorú rozbiehame. Prevencia je pre nás prvoradá a získanie peňazí dôležité. Rozbúrená voda nás môže kedykoľvek prekvapiť," zdôraznil P. Pitoňák.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš