predkladá minister vnútra Róbert Kaliňák, by sa malo terajších 974 matrík zredukovať na 197. Akýmsi prvotným impulzom bolo šetrenie nákladov, keďže investície do školení matrikárok nie sú najnižšie. Dôvodom sú tiež náklady na výpočtovú techniku v súvislosti s prepojením informácií na Register obyvateľstva SR. Najväčším argumentom bol však fakt, že počet matričných výkonov z roka na rok klesá. V porovnaní s členskými krajinami v EÚ máme na Slovensku z hľadiska počtu obyvateľov najviac matričných úradov.
Ak by túto novelu zákona vláda aj parlament schválili, pre občanov by sa mohla dostupnosť na matričné úrady opäť skomplikovať. Najmä v menších okresoch. Kritériom na vytvorenie matričného obvodu je totiž počet obyvateľov nad 3-tisíc, ale zohľadňuje sa aj počet matričných úkonov. Napríklad v okrese Svidník by tieto kritériá splnili len okresné mesto a Giraltovce. V súčasnosti však funguje aj matričný obvod Okrúhle, Cernina, Krajná Poľana, Kružlová, Ladomirová a Nižný Mirošov. Všetky by po uplatnení novely zákona o matrikách zanikli.
Starostovia spomínaných obcí kritizujú, že sa ich nikto neopýtal na názor. "V našom regióne máme zo šiestich matričných úradov štyri v obciach a existujú tu už skoro 112 rokov, dva z nich 57 rokov. Boli budované v prirodzených centrách svojho územia, kde sú okrem nich aj školy, pošty, obchody, poľnohospodárske družstvá, prípadne menšie firmy. Vzdialenosť obcí do sídla matričného úradu je v súčasnosti primeraná, ide o zhruba 15 kilometrov. Po zmenách by išlo o najmenej 20 kilometrov. Pre našich občanov je rozhodujúcim faktorom aj autobusové spojenie, ktoré je po redukcií spojov značné obmedzené a v neposlednom rade dôležitú úlohu hrá aj výška cestovného," argumentujú v spoločnom vyhlásení starostovia Adrián Gužo z Kružlovej, Ladislav Bojčík z Ladomírovej, Ján Iľkanin z Krajnej Poľany, Martin Jech z Okrúhleho, Darina Keselicová z Nižného Mirošova a Helena Madzinová z Cerniny.
Spoločne zdôraznili, že nesúhlasia s pričlenením matrík k dvom obvodom a to aj preto, lebo od roku 2000, keď rezortné ministerstvo začalo postupne znižovať úväzky matrikárok, museli sa popasovať s organizáciou práce personálu tak, aby bola táto služba pre občanov zabezpečená. Vybavili úrady počítačmi, investovali do vzdelávania pracovníkov a sú ochotní naďalej spolufinancovať výdavky. "Zmenou zákona o matrikách by sme sa stali opäť unikátom, pretože matričný úrad vo Svidníku by zastrešoval okrem svojho doterajšieho územia aj ďalších päť matričných obvodov a v tom prípade by išlo o 49 obcí. Keď budeme všetko likvidovať, nečakajme, že naši ľudia budú v dedinách ostávať a prestanú sa sťahovať do väčších miest," dodávajú starostovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš