Korzár logo Korzár Spiš
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Prešov sa zapojí do viacerých finančne náročných zámerov

Prešov - Poslanci mestského zastupiteľstva v Prešove schválili na ostatnom rokovaní spoluúčasť mesta vo viacero finančne náročných projektoch. Z

predložených zámerov neprešiel iba jeden, a to projekt neziskovej organizácie Spira Pyramis. Zlenú udelili zámeru zrekonštruovať ihrisko na Základnej škole (ZŠ) Prostějovská. Podporili aj vytvorenie plochy pre malý futbal pred Mestskou halou. Súhlasili s výstavbou lanového centra na Sídlisku III, aj vybudovanie skateparku za letným kúpaliskom. Poslanci súhlasili, že mesto v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom (PSK) podá projekt na zriadenie Regionálnej energetickej agentúry. Podporili zámer Sigordskej spoločnosti vybudovať cykloželezničku. Zastupiteľstvo ďalej schválilo 500-tisíc korún, ako spoluúčasť, pre vybudovanie multifunkčného ihriska v areáli ZŠ Májové námestie. Poslanci tiež súhlasili s obnovením projektu na rozvoj Delne a jeho opätovné predloženie do fondov Európskej únie a podporili zriadenie kancelárie pre sociálne poradenstvo pre občanov Prešova.

Skryť Vypnúť reklamu

V lesoparku Borkút pyramídu nepostavia

Predložený projektový zámer neziskovej organizácie Spira Pyramis sa týkal lokality Borkút, ktorá je súčasťou mestských lesov. Spira Pyramis chcela do dlhodobého prenájmu na 30 rokov územie s rozlohou 20-tisíc metrov štvorcových za ročný nájom 1 euro. Súčasťou ich projektu, ktorý chceli budovať cez európske fondy, bol zámer vystavať koloseum, ktoré bude slúžiť ako športové ihrisko so zastrešenými tribúnami. Tiež ubytovacie zariadenie s kapacitou cca 50 lôžok. Mienili postaviť aj pyramídu, ktorá mala slúžiť ako polyfunkčná hala a vzdelávacie centrum.

Tento zámer však primátor Pavel Hagyari stiahol z rokovania. Stalo sa tak po informácii, ktorú predniesol poslanec Jozef Kužma (SDKÚ-DS). Skonštatoval, že Spira Pyramis nepresvedčila svojim zámerom ani výbor mestskej časti, ktorý je proti: "Platí predsa uznesenie, že ak výbor mestskej časti nedá súhlas, tak zámer neide do zastupiteľstva." Vasiľ Janko (SDKÚ-DS) zase namietal, že ide o nezodpovedný prístup zo strany mesta. "Rozdávame majetok každému, či je to priateľ, alebo sused. Dodržujme pravidlá hry," žiadal. Aj poslanec Anton Neupauer (KDH) poznamenal, že pri tomto návrhu chýba právny charakter: "Súhlasíme s niečím, z čoho potom nevieme vycúvať." Milan Benč (NEKA) podotkol, že ak sa zámer Spira Pyramis schváli, dôjde k porušeniu územného plánu mesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Sídlisko III. športovo-oddychovou zónou

Pre Sídlisko III. podporili poslanci projekty, ktoré vytvoria športovo-oddychovú zónu. Prvý schválený zámer sa týka rekonštrukcii asfaltovej plochy pre malý futbal na ZŠ Prostějovská. Ihrisko treba vyfrézovať, následne položiť nový asfaltový koberec, čím sa stane plne funkčným pre rôzne voľnočasové aktivity.

Druhým projektom, kde sa bude pracovať z prostriedkov mesta a NEFO fondu PSK, je vytvorenie plochy pre malý futbal pred Mestskou halou. Rozmery ihriska by mali byť 42 x 23 metrov. Nepôjde o klasické ihrisko, ale o plochu vhodnú aj na iné účely. Z grantových peňazí mieni mesto kúpiť dve mobilné hádzanárske brány, prenosné zábradlie a sieťovú zábranu. Finančná spoluúčasť mesta je 44 percent, teda 143-tisíc korún. Z grantu NEFO sa počíta so sumou 180-tisíc korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším projektom v rámci vytvorenia športovo-oddychovej zóny na Sídlisku III je Outdoor park - lanové centrum. Bude za letným kúpaliskom. Poslanci na jeho vybudovanie schválili prenájom pozemkov s výmerou 6 324 metrov štvorcových na 30 rokov pre Občianske združenie Skalná hrana za 1 korunu ročne. S podmienkou, že lanové centrum, teda park s lanovými prekážkami a umelými lezeckými stenami, vybudujú do 3 rokov. V rozprave nesúhlas s týmto zámerom vyslovil poslanec Vasiľ Janko. Skonštatoval, že ak mesto chce toto územie využiť, malo by vypísať súťaž: "Tak, ako sa to predkladá, to nie je seriózne pripravená vec."

Súčasťou Sídlisku III. za letným kúpaliskom bude aj skatepark. Nadácia Človek človeku oslovila mesto s ponukou vybudovať skatepark za podmienky, že mesto poskytne plochy na umiestnenie prekážok o rozmeroch 35 x 35 metrov. Poslanci súhlasili. Zároveň v rámci zmeny rozpočtu schválili na úpravu spevnenej plochy pod skateparkom 1,5 milióna kkorún. Poslanec Jozef Kužma sa v prípade využitia pozemkov okolo Torysy dožadoval toho, aby si mesto najprv stanovilo priority. Ku skateparku uviedol: "Svojho času sme im dali hádzanárske ihrisko pri škole spoločenského stravovania. Bol som tam potom na kontrolu. Hnus, špina, škoda hovoriť..."

Ihrisko na Májovom námestí

Poslanci odsúhlasili aj 500-tisíc korún ako finančnú spoluúčasť na projekte multifunkčného ihriska v areáli ZŠ Májové námestie na Sídlisku III. Vláda SR sa totiž rozhodla v roku 2007 podporiť rozvoj športových zariadení výstavbu viacúčelových ihrísk. Mesto Prešov predložilo projekt na výstavbu ihriska v areáli ZŠ Májové námestie na Sídlisku III a bolo úspešné. Multifunkčné ihrisko s rozmermi 40x20 metrov bude mať umelý trávnik a osvetlenie. Na jeho výstavbu získalo mesto dotáciu od vlády vo výške 1 milión korún, čo sú 2/4 nákladov. Ďalších 500-tisíc korún musí mesto dať, ako spoluúčasť.

Cykloželeznička

Ďalším projektom, v ktorom sa mesto Prešov bude angažovať, je zámer vybudovať cykloželezničku. Cieľom je rekonštruovať trasu pôvodne splavného kanála pre drevo, neskôr bývalej lesnej železničky, ktorou zvážali drevo zo Slanských vrchov pre prešovské Solivary a napokon bývalej pionierskej železničky Prešov - Zlatá Baňa. Na trase dlhej asi 20 kilometrov, ktorá sprístupní Slanské lesy, bude cyklistická trasa.

Hoci katastrálnym územím mesta bude prechádzať len 1,9 km trasy, vybudovaný cyklistický chodníku bude slúžiť hlavne obyvateľom Prešova. Projekt na získanie financií z EÚ mieni mesto Prešov predložiť na jeseň v rámci Záujmového združenia právnických osôb Sigordská spoločnosť. Vstup do tohto združenia schválili poslanci tiež na rokovaní zastupiteľstva.

Regionálna energetická agentúra

Poslanci schválili aj založenie Regionálnej energetickej agentúry. Mala by pomáhať štátnym aj súkromných inštitúciám napĺňať ciele v oblasti energetickej efektívnosti. Mesto na tento zámer mieni získať financie z Európskej únie. Maximálny príspevok, ktorý by mohli získať je 250-tisíc eur na obdobie 3,5 roka, čo je 75 percent celkových nákladov. Finančné prostriedky z EÚ pokryjú náklady na etablovanie agentúry, teda mzdy, prenájom priestorov, nákup techniky, administratívne výdavky a personalistiku. Termín podania projektu je september. Mesto plánuje do projektu vstúpiť v spolupráci s PSK. Rovnakým dielom by sa mali podieľať aj na jeho kofinancovaní. Finančná spoluúčasť schválili poslanci maximálne vo výške 62 500 eur na obdobie troch rokov.

Kancelária pre sociálne poradenstvo

Ďalším projektom je zriadenie Kancelárie pre sociálne poradenstvo. Ak mesto bude svojim projektom úspešné v európskych fondoch, bude mať novú službu pre občanov. Výstupom kancelárie bude skvalitnenie a zefektívnenie činnosti mestského úradu a poskytnutie komplexného servisu v oblasti sociálnych služieb. Náplňou činnosti kancelárie bude poskytovanie informácií o všetkých formách sociálnej pomoci a s tým súvisiacich problémov pre občanov Prešova. Termín podania projektu je júl 2007. Poslanci schválili aj finančnú spoluúčasť na tomto projekte vo výške 5 percent z celkových nákladov. Celkové náklady však vyčíslené nie sú.

Rekreačno-športový areál Delňa

Mestský úrad sa rozhodol vrátiť aj k projektu, ktorým sa mali vylepšiť podmienky pre rekreáciu a šport v areáli na Delni. Poslanci schválili zámer pripraviť aktualizáciu projektu, ktorým mesto nebolo úspešné v európskych fondoch. Na tento účel vyčlenili sumu 4,5 milióna korún z rezervy kapitálových výdavkov.

V rámci projektu je na Delni plánovaná výstavba aquaparku, vonkajších i krytých bazénov s vyhrievaných vodou, detských bazénov, toboganov a vodných šmýkačiek. Súčasťou relaxačného centra má byť aj fitnes, squash, bowling, sauna a masáže. Má sa opraviť ihriská a vybudovať tenisové kurty. Nový areál Delne by mal mať ubytovacie kapacity, reštauračné zariadenia, konferenčnú sálu a parkoviská. Projekt je plánovaný na ploche 160-tisíc metrov štvorcových. Cena stavby sa odhaduje na 520 miliónov korún. Mesto plánuje opätovne predložiť tento projekt do štrukturálnych fondov. Predpokladaná spoluúčasť mesta na tomto projekte je 5 percent.

Hlavný kontrolór mesta Milan Tkáčik mal však výhrady. Zdôraznil, že 5 percent z 500 miliónov je veľká suma: "Treba sa najprv vrátiť k neúspešnému projektu, a tiež vyložiť veci na stôl." Povedal, že pri Delni je podpísaný prenájom na 49 rokov a skôr ako k 31. 12. 2011 sa ani nedá vypovedať. Spomenul i to, že je tam podpísaná aj zmluva o budúcej zmluve v tom zmysle, že všetky vybudované veci na Delni prejdú pod správu nájomcu: "Čo potom, ak bude mesto novým projektom úspešné? Čo spraví s nájomnou zmluvou, a tiež so zmluvou o budúcej zmluve, lebo toto zámery mesta výrazne obmedzuje." Poslanec Stanislav Kahanec (KDH) sa tiež dožadoval vyhodnotenia záležitosti okolo Delne. "Najprv sme sa zaviazali na 250 miliónov korún, a teraz až na 520 miliónov. Najprv treba mať jednu záležitosť jasnú, a potom sa púšťať do druhej. Ideme do rizík," zdôraznil.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 2. Hygge ako životný štýl
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 2. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 3. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 4. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Budovanie zelenej značky
 9. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 10. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 21 039
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 526
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 038
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 666
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 302
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 004
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 548
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 411
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 289
 10. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020 6 730
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šačianska nemocnica.

Kedy mali vakcínu dostať, už nevysvetlili.

10 h
Očkovacie centrum v košickej nemocnici.

Nemocnica: Nemôžeme ovplyvniť, kedy ľudia prídu.

10 h
Ján na košickom súde.

Ďurkovčan dostal podmienku, ale musí sa liečiť v ústave.

10 h
Ročný psík Riko rasy akita inu sa šťastne vrátil domov. Mal šťastie, že ho v lese neroztrhala svorka vlkov.

Pátracia akcia prebiehala v štyroch obciach na oboch stranách Braniska.

10 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pohľad do miestnosti vo Fakultnej nemocnici v Trnave, v ktorej sa podáva vakcína na prevenciu ochorenia COVID-19.

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

13 h
Policajt zastavuje vodiča auta počas kontroly dodržiavania protipandemických opatrení na Gagarinovej ulici v Bratislave.

Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie.

4 h

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop