doslova ušla „hrobárovi z lopaty", keď po vstupe investora začala fungovať ako nezisková organizácia. V minulosti totiž bojovala s exekútormi, zablokovanými účtami a dlhmi.
Po polroku fungovania v novej organizačnej štruktúre nás zaujímalo, aká je momentálna situácia. "Hospodárime so ziskom a dokonca už máme aj na odmeny pre personál. Mesačne ide na tento účel okolo pol milióna korún. Všetko závisí od výkonov," reagovala na našu otázku riaditeľka Emília Kosťová.
V posledných mesiacoch sa hovorí o veľkej kríze zdravotníctva, štrajkovej pohotovosti, nespokojných zamestnancoch a zmenách, ktorých dôsledky nevie nikto odhadnúť. Ako sa manažment svidníckej NsP v tejto situácii dopracoval k tomu, aby sa nielenže ďalej nezadlžovali, ale aby im ostalo aj na odmeny? „Všetko je to o ľuďoch. Odmeny majú byť motiváciou, preto sme nastavili kritériá a každé oddelenie o nich rozhoduje samostatne. Balík, ktorý majú k dispozícii, si delia od lekára až po upratovačku zásadne podľa vlastného kľúča. Ten si stanovilo každé oddelenie osobitne, aby bola zachovaná objektivita. Všetci presne vedia, za čo odmeny dostali, alebo nedostali. Nikomu nič netajíme," vysvetlila riaditeľka.
Keďže „exodus" lekárov a stredného zdravotníckeho personálu do zahraničia za lepšími mzdami sa stal bežnou realitou, opýtali sme sa, či aj z ich nemocnice odchádzajú lekári. "V minulosti odišlo asi 13 lekárov, niektorí sa vracajú, ale v podstate máme stabilný personál. V súčasnosti je to 35 lekárov z celkového počtu 353 zamestnancov, ale stále nám chýbajú a sme ochotní prijať ďalších. Takú možnosť ponúkame aj absolventom. Podmienky sme nastavili tak, aby bolo pre nich zaujímavé pracovať vo Svidníku," dodala. V hre bude zrejme výška nástupného platu, aj keď podmienky odmietla riaditeľka konkretizovať, tiež možnosť prihlásiť sa na 1. atestáciu už po niekoľkých mesiacoch praxe.
Súčasný manažment má záujem o špičkový personál. Potvrdzuje to aj fakt, že sa uchádzali o zdroje z EÚ na personálny projekt a ten im schválili. Majú teda k dispozícii 8,5 milióna korún na to, aby ich zamestnancov lektori trénovali. "Zdravotníctvo robia ľudia a do tejto oblasti sa zatiaľ neinvestovali žiadne peniaze. Všetko ostatné sa dá kúpiť. K nám prichádza chorý pacient a často sa cíti zle nielen fyzicky, ale aj psychicky. Spravidla má strach. Vzťah sestry a lekára musí byť na takej úrovni, aby pacient cítil dôveru. Tréningy sa teda budú týkať správania sa nášho personálu v pokojnej aj napätej atmosfére, aby si dokázali nastaviť reálne zrkadlo, prípadne správanie korigovať," konkretizovala obsah projektu. Ten sa bude týkať všetkých, teda aj upratovačiek, ktoré riaditeľka považuje za neoddeliteľnú súčasť tímu.
Kto uhradí staré dlhy?
(ak)
Prešov - Aké dlhy po transformovaných nemocniciach vo Svidníku a v Humennom ostali a ako sa vyrovnajú, na to sme sa opýtali vedúcej odboru financií na Úrade Prešovského samosprávneho (PSK) kraja Márie Holíkovej.
"Zastupiteľstvo PSK rozhodlo o prevzatí dlhov za nemocnice vo Svidníku a v Humennom, pričom v prvej fáze riešime záväzky voči Sociálnej poisťovni. Začiatkom júla prebehlo prvé kolo rokovaní so zástupcami Sociálnej poisťovne a nemocníc. Boli spracované zmluvy o prevzatí dlhu na Úrad PSK, ktoré boli postúpené na Ústredie Sociálnej poisťovne," uviedla M. Holíková.
Na otázku, aké vysoké sú prevzaté dlhy v súčasnosti, odpovedala, že voči Sociálnej poisťovni ide o 24,3 milióna korún. Z tejto sumy dlh nemocnice v Humennom dosahuje 14,4 a svidníckej 9,9 milióna korún. Podľa uzavretej zmluvy by do konca roka 2008 mali byť záväzky voči spomínanej inštitúcii vyrovnané na nulu.
PSK však musí postupne prevziať aj dlhy voči dodávateľom energií a služieb. Podľa Holíkovej tie sa budú postupne splácať z tohtoročného rozpočtu PSK. Ich výšku neupresnila, ale zdôraznila, že v tomto roku vyčlenili na likvidáciu dlhov nemocníc, ktoré ešte minulého roku boli v ich pôsobnosti, 37 miliónov korún. Ide teda aj o vranovskú nemocnicu. "Suma je oproti pôvodnému návrhu nižšia, pretože časť prostriedkov bola presunutá do grantového programu NEFO fondu PSK," pripomenula vedúca odboru financií.
Zaujímalo nás tiež, čo prinieslo posledné spoločné rokovanie so zástupcami ministerstiev práce, sociálnych vecí a rodiny, zdravotníctva, Sociálnej poisťovne a samosprávnych krajov. Zásadnou otázkou bolo vyriešenie pohľadávok voči Sociálnej poisťovni. "Jednou z možností je opätovné otvorenie delimitačných protokolov. Bývalý minister Zajac ich podpísal s výhradami, preto sa dá konštatovať, že delimitačný proces nebol ukončený. Zástupcovia PSK navrhli, aby rezort zdravotníctva uhradil Sociálnej poisťovni staré dlhy, ale rozhodnutie zatiaľ nie je známe," reagovala M. Holíková.
Dodala, že na rozdiel od iných územných celkov sa v Prešovskom kraji podarilo zadlžovanie nemocníc zastaviť. Ostáva len dotiahnuť staré záväzky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš