asi 8 hektárov. Silný nárazový vietor umožnil vrtuľníkom hasiť zo vzduchu až večer, hasiči sa pustili do likvidácie ohňa v neprístupnom teréne po zemi. Dážď, na ktorý sa čaká, včera neprišiel. V teréne je nasadených 50 hasičov, ktorí natiahli vedenie na vodu dlhé asi pol kilometra a hasia priamo na svahoch. Žiadna technika sa k požiaru nedostane, všetok potrebný materiál si hasiči vynášajú sami.
"Fúka silný vietor a sťažuje nám prácu. Ťažko odhadnúť, dokedy budeme požiar likvidovať," povedal veliteľ zásahu Ondrej Šproch. Do Slovenského raja včera priletel minister obrany František Kašický a prisľúbil ďalšie vrtuľníky. Popoludní stáli na lúke s nádržou na vodu štyri armádne vrtuľníky, no pre silný vietor sa do hasenia nezapojili.
Sokol je jedna z najhodnotnejších prírodných rezervácii v národnom parku Slovenský raj. Ochrancovia prírody vidia situáciu dramaticky. "Vyvíja sa to nepriaznivo. V rezervácii Sokol už horí 1,5 hektára. Sokol pritom patrí medzi top lokality v Slovenskom raji so starými porastami, nedotknutou divočinou, vzácnym plesnivcom, medveďom, popoláciou rysov, vlkov a dravých vtákov. Ide o územie s vysokou prírodovednou hodnotou. Je to to, čo robí Slovenský raj národným parkom," tvrdí hovorca Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.
Turisti sa cítia ako na letisku
Turisti v rekreačnom stredisku Podlesok vravia, že sa cítia ako na letisku. "Od nedele sme ubytovaní na ranči a vrtuľníky nám lietali rovno nad hlavami. Netušili sme, že to bude taká adrenalínová dovolenka," hovorí Šárka Kaminská z Valašského Meziřičí, ktorá prišla na Spiš s celou rodinou. Včera sa boli s deťmi prejsť na lúke, kde čakali vojenské vrtuľníky. "Išli sme sa pozrieť aj do lietadla. Je veľké a je tam veľa páčok a gombíkov," nadšene opisujú jej dcérky Klárka a Barborka. Ich babička Anna Matochová je na dovolenka v Slovenskom raji prvýkrát. "Je nám veľmi ľúto, že tu horí. Z ohňa strach nemáme, keby to bolo vážne, asi by to tu celé uzavreli," domnieva sa.
Včera dorazila na Podlesok ďalšia skupina českých turistov. "Videli sme v televízii, že tu horí. V Slovenskom raji som bol už viackrát, poznám to tu a viem, že Sokol je ďaleko. Ak by to bolo nebezpečné, neprišli by sme," povedal Zdeněk Krajhanzl z Jihlavy a išiel hľadať ubytovanie v tunajšom kempe.
Všetky chatky na Podlesku sú obsadené. "Nikto z hostí v súvislosti s požiarom neodišiel," potvrdila Daniela Čudeková z recepcie autokempu. Predajca vstupeniek do Slovenského raja Vladimír Martinek povedal, že turistov bolo včera menej ako predošlé dni, ale vraj to nesúvisí s požiarom, skôr s počasím. "Ľudia idú normálne na túry, akurát sa niektorí pýtajú, kde horí a kam môžu ísť," dodal.
História sa opakuje?
"Požiar na Troch kopcoch si pamätám veľmi dobre," hovorí o tragédii z roku 2000 Dagmara Vašková. Oheň si vtedy vyžiadal životy šiestich ľudí, ktorí čistili les v rámci aktivačných prác. "Bol pri nich aj môj manžel, zišiel dole len pár minút predtým, ako začalo horieť. Tí ľudia nemali šancu, oheň vybuchol, nemali kam utiecť. Nikto nie je vinný za to, čo sa stalo, to bol osud. Môj manžel mal šťastie," myslí si D. Vašková.
Na ničivý požiar v rokline Kyseľ v roku 1976 si spomína aj turistický sprievodca z Hrabušíc Július Jakubec. "Bolo to v takom istom období ako teraz, tiež bolo veľmi horúco. Požiar sa rozšíril od ohníka pri ústí do Tomášovského potoka a vietor ho rozfúkal. Horeli korene stormov, ihličie na zemi, stromy vyhoreli zvnútra. Vtedy nebola taká technika ako dnes, žiadne vrtuľníky s vakmi, len lietadlá, čo postrekovali polia. Ľudia hasili krompáčmi, kto mal ruky a nohy, ten pomáhal," opisuje udalosti spred 30 rokov J. Jakubec. S rodinou bol vtedy na dovolenke a keď sa vrátili, Kyseľ už bol v plameňoch. "Kto chodí v raji po hrebeňoch, vie, že hore vzduch ionizuje. Stačí jeden suchý strom, blesk a je to ako zapálenie stohu. Koč je odruky a to, že tam horí, sa nedá len tak ľahko všimnúť. Kyseľ je čosi iné, z Kláštoriska ľudia zbadali oheň ihneď," porovnáva minulosť so súčasným požiarom. Napriek snahe a rýchlemu zásahu Kyseľ vyhorel a dodnes je pre verejnosť zatvorený.
ATE: Nemáme zmluvu s rezortom vnútra
Poprad (TASR) - Spoločnosť Air Transport Europe (ATE) v Poprade nemala ani nemá podpísanú zmluvu s rezortom vnútra o spolupráci pri leteckom hasení požiarov.
Hovorca ATE Pavol Svetoň včera informoval médiá, že v súvislosti s požiarom v Slovenskom raji ich o pomoc požiadali predstavitelia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Poprade. "Posádka vrtuľníka Mi-8 prerušila práce v Oraviciach a okamžite letela na pomoc hasičom. Keďže absentovala dohoda o úhrade nákladov, vedenie spoločnosti rozhodlo, že tri letové hodiny v hodnote približne 205-tisíc Sk, z nich dve pri hasení požiaru a jednu pri presune vrtuľníka z Oravíc, venuje spoločnosť ATE ako sponzorský dar Slovenskému raju," konštatoval hovorca. Ako povedal, keďže v pondelok 23. júla do 11. hodiny dohodu neuzavreli, posádka vrtuľníka sa vrátila na Oravice.
Svetoň spresnil, že na Slovensku sú v súčasnosti len dve súkromné firmy, ktoré disponujú leteckou technikou schopnou účinne pomôcť pri hasení lesných a iných rozsiahlych požiarov. Vedenie ATE podľa neho privíta každú dohodu s ministerstvom vnútra, ktorá pomôže pri likvidácii požiarov a úspore peňazí daňových poplatníkov. "Ak to bude potrebné, tak v prípade záväzného prísľubu preplatenia letových hodín pri hasení požiaru v Slovenskom raji, ATE tam okamžite nasadí svoj vrtuľník," dodal P. Svetoň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš