požiaru napomáhal vietor, pre silné zadymenie musela z požiaroviska priamo na kopci Koč odísť skupina leteckého hasenia. Likvidácia požiaru v neprístupnom teréne tak ostala len na vrtuľníkoch s bambi vakmi. Situácia bola včera nebezpečná, zo svahov padali tlejúce stromy, ktoré zakladali nové ohniská. Situáciu navyše skomplikoval ďalší lesný požiar pri obci Poráč, kam v priebehu dňa presunuli jeden z vrtuľníkov zo Slovenského raja. Členovia Horskej záchrannej služby v čase uzávierky zvažovali uzavretie rokliny Veľký Sokol pre turistov.
Predseda Mikroregiónu Slovenský raj Štefan Labuda nešetril kritikou: „To, že z malého požiaru už horí celý kopec, spôsobila neschopnosť úradníkov na ministerstve vnútra a životného prostredia. Keby zaplatili pár súkromných vrtuľníkov, oheň už mohol byť uhasený. Nie je to chyba hasičov, keď nemajú techniku, čím majú hasiť - krompáčmi?" rozčúlene reagoval na vývoj situácie. Podľa jeho slov bolo včera popoludní zadymené celé rekreačné stredisko Podlesok a turisti ho opúšťali. Dva armádne vrtuľníky podľa neho nestačia, čaká sa na spásonosný dážď.
V pondelok horelo asi sto metrov od hranice národnej prírodnej rezervácie Sokol. Včera už bolo všetko inak. „Oheň je asi 50 metrov od rezervácie. Zajtra (dnes - pozn. redakcie) budeme zisťovať, či už nie je v rezervácii," uviedol v čase uzávierky riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Bedřich Hájek. Ak by sa oheň dostal cez hrebeň do tiesňavy Veľký Sokol, hasenie by bolo podľa B. Hájeka veľmi problematické. „Oheň by tam postupoval veľmi rýchlo a ťažko by sa likvidoval. Terén je ešte horší a v rokline sa hasí ťažšie," tvrdí riaditeľ ochranárov.
Hasičom chýbala voda
(top)
V pondelok zrána hasili požiar v národnom parku štyri vrtuľníky, z toho dva vojenské a dva súkromné. Po dvoch hodinách vrtuľníky súkromných firiem Air Transport Europe z Popradu a Techmont zo Spišskej Novej Vsi pristáli na lúke, kde dovtedy naberali vodu do bambi vakov a už nevzlietli. Červený vrtuľník firmy ATE odletel, modrý vrtuľník spišskonovoveskej firmy sa opäť zapojil do vozenia vody k večeru. Hasiči na hrebeni priamo na mieste požiaru sa pritom sťažovali na nedostatok vody. Reportér agentúry SITA videl, že počas pondelka, kedy lietali len dva vrtuľníky, museli hasiči čakať na dovoz vody vojenskými vrtuľníkmi. Súkromné vrtuľníky pritom stáli na zemi. „Hasiči si vytvorili provizórnu pristávaciu plochu a nádrže, do ktorých im vrtuľníky spúšťali vodu, a ňou hasili. Mali to tam dobre zorganizované, no nemali vodu," povedal Bedřich Hájek, ktorý bol tiež priamo na kopci. Tvrdí, že v pondelok sa podľa jeho názoru hasilo nedostatočne a oheň sa dal zvládnuť, ak by boli nasadené všetky prostriedky.
Ministerstvo vnútra o situácii s vrtuľníkmi vie. „Práve pri takýchto požiaroch si uvedomujeme stav leteckej techniky. Situáciu sa snažíme riešiť a vrtuľníky v rámci revízií rekonštruujeme. Jeden z vrtuľníkov bude prevádzkyschopný už začiatkom augusta," uistila Silvia Miháliková z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra. Podotkla, že pre takéto krízové situácie má ministerstvo vnútra uzavretých viacero dohôd s inými prevádzkovateľmi vrtuľníkov, ktorí sú schopní zabezpečiť požiadavky hasičov na letecké hasenie lesných požiarov.
Hovorca leteckej záchrannej služby ATE Pavol Svetoň pre KORZÁR objasnil, prečo ich vrtuľník v pondelok po dvoch hodinách prestal lietať. „Došlo k takej situácii, že nevieme, či nám to štát preplatí. Ak nás hasiči zavolajú a je prísľub, že výkony pri hasení budú preplatené, tak sa lieta. V pondelok sme povedali áno, pomôžeme vám, dve hodiny budeme lietať hoci zadarmo. Je to náš dar prírode Slovenského raja," uviedol P. Svetoň.
Zdôraznil, že ATE je komerčná firma bez štátnych príspevkov na záchranné práce, pričom náklady na hasenie sú dosť vysoké. „Ak sa hasí 2-3 dni, ide to do miliónov korún," dodal. Pripustil, že ak by v pondelok celý deň lietali všetky vrtuľníky, škody by nemuseli byť také vysoké.
S. Miháliková nás uistila, že lety súkromných vrtuľníkov budú hradené z rozpočtu ministerstva vnútra.
Horia aj ďalšie lesy
(top)
Hasiči na Spiši okrem požiaru v Slovenskom raji bojujú s ohňom aj v oblasti Poráčskej doliny pri obci Poráč. „Oheň sa šíri v skalnej rokline, kam sa peši nedá dostať. Hasíme ho pomocou jedného vrtuľníka, ktorý bol presunutý zo Slovenského raja," povedal Martin Vozár, operačný dôstojník z hasičskej stanice v Spišskej Novej Vsi. Rozsah požiaru včera ešte nevedeli určiť, podľa našich informácií ide o intenzívny požiar na výmere jedného hektára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš