ulici. Vysoká cena bola odôvodnená tým, že v domoch je azbest a teda že ide o manipuláciu s nebezpečným odpadom, ako aj skutočnosťou, že mesto na ich asanáciu vyhlásilo verejnú súťaž a ponuka 6 miliónov korún bola najnižšia.
Uznesenie, aby sa schválilo 6 miliónov korún na asanáciu týchto domov, podporili koaličné poslanecké kluby. Poslanci za KDH a SDKÚ-DS sa pri hlasovaní neprezentovali. Nedá sa však povedať, že poslanci KDH a SDKÚ-DS s búraním domov na Čapajevovej nesúhlasia. Problém je niekde inde. Sumu 6 miliónov považovali za vysokú. Pravica bola za to, aby sa pozemky predali aj chátrajúcimi domami a aby sa kupujúci postaral o ich asanáciu.
V rozprave ako prvý dal nesúhlas najavo Anton Neupauer (KDH). Skonštatoval, že 6 miliónov z rozpočtu je priveľa. Navrhol iné riešenie. Domy nebúrať, rozobrať strechy a vybrať asfalt. Čo sa týka potrebnej sumy na asanáciu, aj poslanec Milan Benč (NEKA) ju považoval za vysokú. Pripomenul, že problém riešilo už prechádzajúce zastupiteľstvo: „V minulom roku sa robilo aj výberové konanie. Viem, že vyhrala firma, ktorá ponúkla 4,7 milióna korún. Toľko som ochotný podporiť, ale 6 miliónov nie." Zároveň sa opýtal, že prečo mestský úrad robil nové výberové konanie.
Prednosta mestského úradu Jozef Višňovský potvrdil, že bolo vypísané nové výberové konanie a vyhrala spoločnosť s najnižšou sumou. Dôvody, prečo mesto súťaž opakovalo, však nekonkretizoval. Poslancovi Stanislavovi Kahancovi (KDH) odpovedal na otázku, prečo mesto neberie sa do úvahy záujem Tatran Prešov o odkúpenie pozemkov. Višňovský uviedol, že ponuku Tatrana už riešilo predchádzajúce zastupiteľstvo a neakceptovalo ju. Dodal, že 1.FC Tatran Prešov síce chcel odkúpiť aj dlžoby po nájomcoch vo výške 1,4 milióna korún, ale celkove mal záujem o odkúpenie oveľa väčšieho územia - vyše 21-tisíc metrov štvorcových. Avšak s tým, že cena, ktorú by boli zaplatili, by išla v prospech akciovej spoločnosti na zvýšenie základného imania. Skonštatoval, že aj cena pozemkov v tejto pre mesto lukratívnej lokalite by v rámci ponuky Tatrana bola za meter štvorcový 1 200 korún, čo je veľmi málo.
Aj primátor Pavel Hagyari zapochyboval o zámere Tatrana modernizovať futbalový štadión a vybudovať zázemie, teda klubové priestory a sociálnospoločenské priestory: „Mám pochybnosti, či sú schopní toto urobiť, najmä keď za tým stojí človek, ktorý ma svojím doterajším konaním nepresvedčil."
Aj keď sa v zastupiteľstve nerozhodovalo o využití pozemku, ktoré vznikne po asanácii bytových domov na Čapajevovej, poslancov z pravicového spektra to zaujímalo. Zápalisto na túto tému diskutovali. Zámer mesta postaviť tam byty podľa nich nie je v súlade s územným plánom mesta. Zdôraznili tiež, že ich výstavba sa predraží, lebo 6 miliónov korún použitých do asanácie bude musieť mesto do ich ceny zahrnúť. Odznelo aj to, že ani finančná komisia neschválila zmenu rozpočtu v tom zmysle, aby sa 6 miliónov korún použilo na asanáciu. „Zdvojnásobí to cenu územia za meter štvorcový o dvetisíc korún na meter štvorcový," zdôraznil Jozef Kislík (KDH).
Asanáciu bytových domov na Čapajevovej schvaľovali poslanci v rámci rozpočtových opatrení, pretože na ich likvidáciu neboli v rozpočte mesta schválené financie. Teraz už sú.
Rozhodnutie na ich odstránenie vydal stavebný úrad ešte v decembri minulého roka. Neobývané, chátrajúce bytové domy po neplatičoch sú pre mesto časovanou bombou. Zdržiavajú sa v nich neprispôsobiví občania. Niekoľkokrát v nich horelo, prespávajú tam bezdomovci s malými deťmi. Skrátka sú životu nebezpečné a to nielen preto, že v nich je azbest.
Na potrebu urýchleného zbúrania schátraných domov upozornil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Trinásteho júla vyzval mesto na urýchlené vypratanie a vyčistenie územia na Čapajevovej ulici, vrátane dezinfekcie a zničenia živočíšnych škodcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš