pre definíciu, označovanie, obchodnú úpravu a výrobu alkoholických nápojov. Výsledkom "vodkovej vojny" sa stal kontroverzný kompromis. Jednotlivé krajiny sa totiž sporili o to, z akých surovín sa môže vodka vyrábať. Napokon bol schválený kompromisný návrh, podľa ktorého sa môže vodka vyrábať z akýchkoľvek poľnohospodárskych surovín, ak budú vyznačené na jej obale. Proti tejto definícii vystupovali viacerí poslanci zo škandinávskych a pobaltských krajín, Poľska, ale aj zo Slovenska. "V prípade vodky vyrábanej z produktov iných než zemiaky, obilie či cukrovej melasy, teda napríklad z ovocia ako pomaranče alebo banány, musí byť použitá surovina jasne vyznačená na obale fľaše. Je veľmi diskutabilné, že veľkosť tohto popisu nariadenie nešpecifikuje," povedal pre Korzár slovenský europoslanec Milan Gaľa.
Niektorí poslanci z krajín produkujúcich vodku podľa tradičných postupov vyslovili po hlasovaní s jeho výsledkom nespokojnosť. Žiadali totiž, aby boli za vodku považované jedine liehoviny vyrobené zo zemiakov, pšenice či cukrovej repy. Ostatné liehoviny by sa podľa nich týmto názvom nemali označovať vôbec. Ich pozmeňujúce návrhy však plénum zamietlo. "Totiž tradičná receptúra dáva spotrebiteľovi záruku kvalitného výrobku. Spotrebiteľ si síce kúpi lacnejšiu vodku, ale bude piť menej kvalitný alkohol," dodal M. Gaľa.
Výsledok je teda ten, že za vodku môže byť považovaná aj banánovica, či pomarančovica, pokiaľ výrobca uvedie tieto ingrediencie na etikete. Nové nariadenie rieši aj zemepisné označenia a označenia pôvodu rôznych typov alkoholu, ktoré by mali zostať zachované, prípadne by sa v určitých prípadoch mali doplniť. Slovenská republika má v geografickom indexe zastúpených 10 druhov liehovín (Karpatské brandy špeciál, Bošácku Slivovicu, Laugaricio Vodku, 5 druhov borovičky a dve Demänovky - horkú a likér). Liehoviny sú v návrhu nariadenia zadelené do 46 kategórií podľa rôznych kritérií.
Ako to s tou vodkou je? Čo je vlastne vodka? Na tieto otázky nám odpovedal Peter Pišťanek, jeden z odborníkov na "tvrdý" alkohol. "Pravá vodka je destilát, ktorý vzniká niekoľkonásobnou destiláciou skvasenej obilnej, najčastejšie ražnej zápary. Na rozdiel od whisky, ktorá sa destiluje na nízke objemové percento alkoholu, aby sa zachovali chuťové a vôňové zložky východiskovej suroviny, vodka sa destiluje na vysoké percento, takže výsledný destilát obsahuje minimum prímesí a vyznačuje sa krištáľovou čistotou. Tej sa pomáha aj pomerne zložitým systémom filtrácie, čistenia pomocou živočíšnych bielkovín a vymrazovania medzi jednotlivými destilačnými etapami (ktoré sú neraz až štyri) alebo po nich." Podľa jeho slov jedinou správnou vodkou je "pravá ruská vodka vyrobená z raži na základe tzv. ruského etalónu, resp. ruského štandardu. Je to súbor predpisov, ktoré zaviedla ruská vláda v roku 1894. Tento ruský štandard dodržiavajú napríklad výrobcovia ruských vodiek Flagman, Nočnyj desant, 7 futov, Kristall, Russkij standart a ďalších."
Možno aj v prípade vodky vyrábanej napríklad z pomarančov či banánov hovoriť o skutočnej vodke? "Ani zemiakové a melasové vodky nespĺňajú kritériá ruského vodkového etalónu a preto ich nemožno považovať za pravú vodku, skôr ide o jej konzumné náhrady. Tým nechcem povedať, že v ojedinelých prípadoch nemôže ísť o kvalitné destiláty. Ani 'vodka' vyrobená z ovocia nemusí byť zlá. Na Morave som raz mal možnosť ochutnať tzv. 'slivkovú vodku', ktorú tam vyrába firma R. Jelínek, a bol to veľmi zaujímavý chuťový zážitok. Prečo nie? Ale vodka to nebola. Pravá vodka je niečo celkom iné," dodal P. Pišťanek.
Oslovili sme aj majiteľa jedného z prešovských pohostinstiev, či nové európske nariadenie ovplyvní aj tunajší trh. Podľa jeho slov ide vodka na odbyt celkom slušne, najmä medzi mladšími ročníkmi. "Je to však klasická, biela vodka. V iných krčmách majú aj ovocné, ale my ich neponúkame." Ako dodal, najväčšmi frčí hruškovica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš