imobilným klientom v domovoch dôchodcov. Pitný režim dodržiavajú síce všetci spomínaní, ale nie každému z nich zamestnávateľ dodá aj zo zákona potrebnú zásobu pitnej vody. "Teplo je dnes hrozné, len tak z nás tečie, ale pracovať musíme. V autobusoch je 45 stupňov, okná sa nedajú celkom otvoriť, klímu nemáme. V autobusoch sú len odsávačky, ale tie pri týchto teplotných výkyvoch pomáhajú len veľmi málo. Cestujúci jazdu 6 až 8 hodín vydržia, ale pre nás sú to ťažké podmienky a za tie peniaze...," povzdychli si včera vodiči Daniel Bekeš a Gabriel Ševc zo SAD Poprad.
Ako ďalej uviedli, s pitným režimom je to trochu zložitejšie. "Na dispečingu máme miestnosť pre vodičov, kde je kuchynka, ale my ju skoro vôbec nevyužívame. Vodu si musíme kupovať na cesty sami," povedali zmorení vodiči, ktorí vyvrátili našu otázku, či jazdia v takomto teple aj s otvorenými autobusovými dverami. "Nie, pretože nám to nedovoľuje predpis. Nikdy nemôžete vedieť, či nejaký cestujúci náhodou nevypadne von pri jazde autobusom, takéto riziko si mi na seba neberieme," dodali svorne. Podľa ich slov by privítali, keby mali aspoň počas horúčav ventilátor, ktorý by im pri dlhých jazdách určite pomohol.
Práca za pokladňou a navyše v pekárni, kde človek pracuje už od pol piatej ráno je počas tropických dní takisto náročná. "Je to maximálne únavné, či je tu viac alebo menej ľudí. Pece, kde sa pečie v noci chlieb, sú aj cez deň horúce. Klimatizáciu tu nemáme," prezradila nám Emília Kleinová z popradskej pekárne na sídlisku Západ. E. Kleinová ďalej potvrdila aj to, že im zamestnávateľ minerálnu vodu dodáva. "Naši pekári môžu využívať aj sprchu, ktorú tu máme, ale ja ju osobne nevyužívam," dodala predavačka.
To, ako riešia horúčavy v jednom z popradských domovov dôchodcov, nám sprostredkovala ošetrovateľka Marta Krupinská. "Našim pacientom počas horúčav vychádzame čo najviac v ústrety. Zaťahujeme im žalúzie, v bandaskách majú nachystané čaje, takže prísun tekutín je pravidelný. Klimatizáciu tu nemáme, otvárame len okná. Dedkov a babky umiestňujeme na chodby, kde je chládok. Personál znáša horúčavy horšie, pretože sa nabeháme a zamestnávateľ nám vodu nedodáva. Čo sa týka nejakých kolapsov z tepla, my sme ich už dlhodobo nezaznamenali," uviedla ošetrovateľka.
Teplotné rekordy až do piatku
Včera padol opäť teplotný rekord. S 32,8 stupňa nameranými na popradskom letisku o 15:18 bol prekonaný rekord zo 17. júla 1958, keď bolo nameraných 29,7 stupňa. "Ešte to nie je konečné, teplota môže prekročiť aj hranicu 32,8 stupňa," uviedol pre náš denník vedúci meteorologickej stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu Poprad - letisko Pavol Zahoranský. Na Lomnickom štíte bolo včera nameraných takisto rekordných 16,1 stupňa. Podľa predpovedí meteorológov budú horúčavy pokračovať až do piatku.
Od nedele do včera do 15 hodiny zaznamenali zdravotníci z Emergency Medical Service (EMS) najmenej 11 prípadov kolapsov v priamej súvislosti s extrémnym teplom. "Posádky ošetrili hlavne starších pacientov po kolapse s dehydratáciou. Vo večerných hodinách sa vyskytli aj u mladších ľudí bolesti hlavy s nevoľnosťou po dlhšom pobyte na slnku. Týmto pacientom bola poskytnutá zdravotná starostlivosť a liečba v domácom prostredí. Ošetrili aj ženu vo vysokom štádiu tehotenstva po krátkodobom kolapse, s nízkym krvným tlakom pravdepodobne z dehydratácie," povedala pre KORZÁR hovorkyňa EMS Marcela Perušková.
Riaditeľ EMS Ján Hencel v týchto dňoch odporúča ľuďom vyhýbať sa priamemu slnku a hlavne v poludňajších hodinách zdržiavať sa vo vetraných, prípadne klimatizovaných miestnostiach. Nevyhnutný je aj dostatočný príjem tekutín. Najlepšie sú nesladené vody, minerálka alebo čistá voda. Minimum je príjem dva až 2,5 litra na deň, v týchto horúcich dňoch by to malo byť aj viac.
Teplotné rekordy na letisku v Poprade
15.7. 30,7 stupňa
16.7. 31,6 stupňa
17.7. 32,8 stupňa
Autor: Zuzana FABIANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš