smršti vo Vysokých Tatrách.
„Nehovoríme o výhre, či prehre. Poznáme len porazeného. V tomto prípade prehrala príroda." Tak znie vyjadrenie Štátnych lesov (ŠL) TANAPu na margo kauzy so spracovaním kalamitného dreva v 4. stupni ochrany na území Národnej prírodnej rezervácie (NPR) Tichá dolina a NPR Kôprová dolina. „Príchodom veternej kalamity lykožrút vyletel do okolitých nepoškodených živých porastov. Vplyvom aktivistov sa nám situáciu s napadnutím živých porastov lykožrútom nepodarilo zastaviť. Dnes hovoríme o katastrofickej a nezvratnej situácii," povedal včera riaditeľ ŠL TANAPu Peter Líška.
Ako nám povedal, teraz už nemajú čo naháňať, pretože lykožrút napadol drevo, ktoré pre ŠL TANAPu nebolo a ani nie je zaujímavé. V dohľadnej dobe chcú „tanapári" predovšetkým zabezpečiť čo najefektívnejšiu ochranu živých okolitých lesných porastov, obnoviť kalamitnú plochu drevinami, ktoré tam prirodzene patria, rozmiestniť ďalšie lapače a obmedziť riziko požiarov.
Aktivista Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Erik Baláž takýto verdikt SIŽP očakával. „Podľa nášho názoru je zistenie SIŽP zmanipulované, odkedy sa spor presunul a riešil nie v Košiciach, ale v Žiline. Stále budeme tvrdiť, že bol na celý prípad vyvíjaný politický tlak a pre SIŽP to bolo ťažké. Inšpekcia inak ani rozhodnúť nemohla," povedal včera pre KORZÁR E. Baláž.
To, či sa bude v NPR Tichá a Kôprová opäť ťažiť kalamitné drevo, ukáže čas. „Do ťažby pôjdeme na jeseň, teda po vyhniezdení vtákov. Ale dáme si na odporúčanie inšpekcie pripraviť analýzu. Ďalšie zásahy do prírody budeme konzultovať so Štátnou ochranou prírody a s Národným lesníckym centrom vo Zvolene. Na základe týchto analýz spomínaných inštitúcií budeme pokračovať v našom cieli, ktorým je čo najviac zamedziť šíreniu lykožrúta do ostatných porastov, ak je to ešte možné," oboznámil nás s plánmi riaditeľ.
Ťažba v jeseni nebude mať význam ochranného opatrenia pred lykožrútom, ale jej zmyslom bude uvoľňovanie plôch na obnovu porastov.
„Myslím si, že ich plán je jasný, prečo až na jeseň. Chystá sa zmena zákona o ochrane prírody a krajiny. Ochranári po zmene zákona nebudú môcť zasahovať do ťažby," dodal E. Baláž.
K tomu, či budú „Vlci" protestovať pri ťažbe aj na jeseň, sa E. Baláž nechcel podrobnejšie vyjadrovať. Uviedol však, že keď dôjde k ťažbe dreva, nevylučujú, že opäť vystúpia s protestmi.
Inciatívu prešetrenia kauzy Tichá - Kôprová vyvinuli aktivisti z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK 26. apríla. SIŽP práce na ťažbe kalamitnej dreviny dočasne zastavila. K rozhodnutiu o tom, že ŠL TANAPu neporušili zákon, dospela po obhliadke obidvoch dolín a preskúmaní viac ako 60 písomných odborných dokumentov, medzi ktorými bolo aj stanovisko Štátnej ochrany prírody.
Autor: Zuzana FABIANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš