Korzár logo Korzár Spiš

Smrad, rozbité okná, zažraná špina, pleseň...

Prešov - Nedoplatky na mestských bytoch v Prešove dosiahli 37 miliónov korún. Najhoršia situácia je v bytovkách na Starej tehelni, ktorá patrí do

výboru mestskej časti 3. Predsedníčka výboru tejto časti Marta Kollárová (NEKA) sa na rokovaní mestského zastupiteľstva pokúšala presadiť, aby poslanci dostávali štvrťročný prehľad, ako sa situácia s nedoplatkami vyvíja v kritických častiach mesta. Jej návrh poslanci nepodporili. A tak Kollárová iniciovala kontrolný deň na Starej tehelni. Konal sa vo štvrtok za asistencie mestskej polície. Zúčastnila sa ho aj poslankyňa Mária Čížiková (SDKÚ-DS). Za Spravbytkomfort bol prítomný vedúci prevádzky techniky Pavel Cehelský a prevádzkový technik Miroslav Juraško, za mestský úrad Iveta Madzinová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Problémom v bytovkách na Starej tehelni sú nielen nedoplatky, ale aj devastácia bytov a hygiena. V podchodoch jednotlivých schodísk je kopa smetí. Tunajší obyvatelia si s ním totiž nerobia starosti. Zväčša odpadky vyhodia v igelitkách cez okno. Keď sa potom na nich tlačí, aby to odpratali, tak ich jednoducho "šupnú" pod schodisko.

Kroky oboch poslankýň viedli do bytov vyprataných exekúciami od neplatičov. V jednom z nich o rozlohe 40 metrov štvorcových bola úplná katastrofa. Špina, smrad, rozbité okná, vylomené dvere, chýbajúce gamatky, pleseň, na podlahe kopa zažraného smradľavého odpadu, steny s nánosmi špiny. Z kuchynskej linky len zvyšky, záchodová misa sa zmenila na jednu tmavú dieru. V tomto byte bývalo 11 osôb. Byt bol napísaný na Jána Matulu. Obývali ho od roku 2002, vtedy sa tieto byty odovzdali do používania. Za päť rokov je obydlie v takom stave, že potrebuje kompletnú rekonštrukciu, čo predstavuje veľké výdaje. Pritom podlžnosť za užívanie bytu činí 270-tisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

"Títo ľudia, keďže sú v hmotnej núdzi, platia za nájom iba 800 korún mesačne, plus energie a vodu k tomu. Im je však všetko jedno. Odmontujú napríklad vodovodné kohútiky a odnesú do zberu. Vôbec ich nezaujíma, že voda im potom neustále odteká," uviedol Pavel Cehelský zo Spravbytkomfortu. Zároveň skonštatoval, že na všetkých po neplatičoch uvolnených bytoch zamrežovali vchody: "Ak to nespravíme, tak do troch mesiacov nám byt neoprávnene obsadia."

Tunajší člen občianskej stráže Arpád Šivák sa však posťažoval na Spravbytkomfort. Povedal, že nerobia kontroly bytov tak ako by mali: "Potom sa tu svojvoľne sťahujú takí skaderuka-skadenoha, len nie Prešovčania. Prídu, akože k rodine a potom v jednom byte bývajú tri - štyri rodiny. A my na nich doplácame."

SkryťVypnúť reklamu

"A na zastupiteľstve sa potom argumentuje, že jedna rodina predsa nemôže mať také vysoké účty za vodu," poznamenala Kollárová. Zároveň pokračovala: "Dať uprázdnené byty po neplatičoch do používania schopného stavu, bude stáť niekoľko miliónov. Schváliť ich musí zastupiteľstvo. Ja som však rezolútne proti tomu, aby sa to takto riešilo." Podotkla, že zničené byty zostávajú zväčša po neplatičoch, ktorých na Starú tehelňu prisťahujú z Pod Hrádku alebo z Pod Tábora. "Musíme zmeniť systém. Ukázať tvrdú ruku," zdôraznila.

"Zo 176 tunajších nájomníkov platia iba traja. Päť miliónov nedoplatkov mali, keď bývali na Majakovského a Sabinovského. Za odmenu, že nám spravili takúto sekeru, sme im vystavali tieto byty. A tu urobili sekeru za ďalších 5 miliónov korún. Teraz sem chcú presťahovať neplatičov z Pod Hrádku, kde už tiež urobili dlh. Výsledkom bude to, že nedoplatky tu na Tehelni budú narastať, lebo tu je nájomné vyššie ako mali Pod Hrádkom?," uviedla Iveta Madzinová z odboru mestských organizácii mestského úradu.

Existujú však aj pozitívne príklady

Prvý: Na neďalekých schodoch stála mladá matka Anna Holubová s dieťaťom v kočíku (na snímke). Na otázku, ako sa jej býva, skonštatovala že sem chodí iba vetrať byt po nebohom otcovi.

Zároveň využila prítomnosť poslankyne Kollárovej, a požiadala ju o pomoc. Vysvetlila, že už dlhé roky majú s manželom žiadosť na mestskom úrade na sociálny byt: "Keby sme dostali byt po mojom otcovi, tak by sme zaplatili aj nedoplatky." Zároveň dodala, že vie aj o tom, že na Tehelni sú neobsadené byty, ktoré sú zničené: "Zobrala by som hoci aj taký a zrekonštruovala ho na vlastné náklady." Poslankyňa Kollárová jej poradila, aby podala na sociálnu komisiu písomnú žiadosť. Zároveň mladej rómskej matke vysvetlila, aby sa poponáhľala, lebo to treba urýchlene riešiť: "Veď dlh na otcovom byte narastá každý mesiac o osemsto korún."

Druhý: Byt koordinátora aktivačných prác Jozefa Pohodka (na snímke) Dvojizbový byt ako z cukru. Čistučko. Pekne zariadený. Koberce, kvety, obrazy. A to napriek tomu, že v ňom býva dvanásť ľudí. Na otázku ako spia, podotkol: "Dobrí ľudia sa všade zmestia." Zároveň informoval, že do aktivačných prác je na Starej tehelni zapojených 76 ľudí: "Upratujeme, kosíme trávu, robíme všetko, čo treba. Chcel som dať vyčistiť aj podchody pod schodišťami, ale potrebujeme pristaviť kontajnery. Už som to nahlásil." Na otázku či ho rešpektujú, uviedol: "Musia. Sú aj takí, ktorí robia problémy. Keď však niekto nechce chodiť do práce, tak toho vyhodím. Nebojím sa. Zbiť ma nemôžu, lebo som silnejší." Koordinátor aktivačných prác na Starej Tehelni zarába mesačne čistých 9 a pol tisíc korún. Chceli sme tiež počuť, koľko dostávajú ľudia zapojení do aktivačných prác. "Tisíc deväťsto korún. Spolu so sociálnou dávkou 1 700 korún, je to pre nich mesačne 3 600 korún. Pracujú štyri hodiny doobeda a štyri hodiny popoludní," uviedol Pohodko.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 194
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 193
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 000
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 044
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 731
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 123
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 803
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu