zdravotnej starostlivosti, ktorá platí od začiatku júla. Ako už KORZÁR informoval, zavádza povinnosť slúžiť na pohotovostiach pre všetkých lekárov pod hrozbou stotisícovej pokuty. Nespokojné hlasy tvrdia, že lekári sú za pohotovosť slabo platení. Z úst predsedníčky Regionálne asociácie súkromných lekárov v Spišskej Novej Vsi MUDr. Valérie Cehulovej odznela informácia, že ide o sumu v priemere od 35 korún za hodinu, maximálne 55 korún podľa toho, či ide o službu počas týždňa alebo cez víkend.
Konateľ spoločnosti LSPP, s. r. o., ktorá prevádzkuje pohotovosť v Spišskej Novej Vsi, MUDr. Jozef Vančo tvrdí, že v rámci Slovenska sú ojedinelé prípady, kedy lekári skutočne dostávajú 30 - 40 korún na hodinu, ale v Spišskej Novej Vsi to tak nie je. „Pre všeobecných lekárov platí od januára tohto roka cenník, podľa ktorého dostávajú za pohotovostné služby v ambulancii LSPP a za výjazdy sadzbu 90 korún na hodinu. Počas víkendov zarobí lekár za hodinu 110 korún, cez štátne sviatky 135 korún," informoval o aktuálnych platbách J. Vančo.
Podľa jeho slov sa tieto platby pohybujú na rovnakej úrovni ako v iných okresných mestách s porovnateľným počtom obyvateľov v regióne. „Extrémne nízke platby na úrovni 30 - 40 korún sa vyskytli len u niektorých prevádzkovateľov a nemožno to na základe týchto ojedinelých prípadov globalizovať na celé Slovensko," dodáva J. Vančo.
Základný problém v súvislosti s pohotovosťou a zároveň dôvod existujúceho napätia medzi zdravotníckymi pracovníkmi vidí J. Vančo v peniazoch. „Problém nie je v tom, že lekári a zdravotnícki pracovníci nechcú slúžiť, alebo v tom, že prevádzovatelia ich nechcú platiť, ale v nedostatku financií na LSPP, konkrétne v prerozdelení peňazí. Podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou za rok 2006 boli príjmy zdravotných poisťovní 85,8 miliardy korún, na zdravotnú starostlivosť vyčlenili poisťovne 72,9 miliardy a z toho na pohotovosť išlo iba niečo vyše 200 miliónov korún. To je nepomerne malá čiastka," zdôrazňuje.
V budúcnosti pri zachovaní tejto finančnej situácie predpokladá zachovanie pohotovostných služieb pre pacientov, no očakáva narastanie napätia medzi poskytovateľmi LSPP a lekármi. „Sú určité riziká v súvislosti s budúcim vývojom. Ale to už nie je vecou lekárov, ale otázkou prerozdeľovania peňazí v systéme," uzatvára J. Vančo.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš