projektu Šanca odsúdeným, na ktorom sa v Spišskom Hrhove stretla stovka sympatizantov alternatívnych trestov spomedzi zástupcov samospráv, úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, mimovládnych organizácií, sudcov aj zamestnávateľov. Seminár sa konal pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Petra Chudíka ako reakcia na kodifikáciu trestu povinných prác a domáceho väzenia v novom trestnom zákone. O svoje postrehy a desaťročné skúsenosti, ale i výhody a úskalia s poskytovaním trestu všeobecne prospešných prác sa podelil Pavel Štern - riaditeľ Probačnej a mediačnej služby ČR. Problémy s výberom vhodných pracovných miest na účely výkonu trestu povinnej práce v ČR priblížila riaditeľka Združenia pre probáciu a mediáciu Dagmar Doubravová.
Nie všetky tresty je možné riešiť alternatívnym spôsobom, podmienkou je, že horná hranica odsúdenia nesmie presiahnuť 5 rokov. "Ich zmysel však netreba podceňovať. Odsúdený je medzi svojimi blízkymi, má možnosť odstraňovať náhľad ostatných na seba v zmysle predsudkov, verejnosť vidí hmatateľné výsledky jeho práce. V porovnaní s trestom odňatia slobody, kedy ročný pobyt vo väzenských zariadeniach stojí približne 350-tisíc korún, alternatívne tresty až tak nezaťažujú verejný rozpočet," uviedol P. Štern.
Skúsenosti s alternatívnymi trestami sú rôzne. V Dánsku je bežné vidieť v parku tabuľku so slovami Tento park bol zveľadený v rámci trestu všeobecne prospešných prác. Zle si takýto trest vysvetlil mladík v ČR, ktorý sa síce vybral kosiť trávnik, ale aj s kosačkou sa niekde na polceste stratil a jeho hľadaniu sa muselo venovať niekoľko ľudí. Na Slovensku sa so zavedením alternatívnych trestov počíta v budúcnosti.
Autor: mp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš