definitívne vyriešiť. Do rokovania prešovského mestského zastupiteľstva príde 18. júla na schválenie zámer domy zbúrať, a na uvoľnených pozemkoch vybudovať byty. Poslanci sa sanáciou bytových domov na Čapajevovej ulici musia zaoberať aj z dôvodu, že financie na tento účel nie sú zahrnuté v tohoročnom rozpočte mesta. Zbúrať domy však nebude lacná záležitosť. Na tento účel musí mesto vynaložiť 6 miliónov korún. Suma je preto tak vysoká, lebo ide o manipuláciu s nebezpečným odpadom. V bytových domoch na Čapajevovej ulici je totiž azbest.
Záležitosťou sa opätovne zaoberala aj minulotýždňová mestská rada. Po prvom rokovaní radní totiž žiadali mestský úrad, aby sa predložil zámer využitia územia po asanácii domov. Čo sa týka zbúrania domov, prešovskí radní tento zámer jednomyseľné odobrili. Zároveň riešili budúce využitie územia. Ide o pozemky o výmere približne 3 828 metrov štvorcových. V zmysle Územného plánu mesta je táto plocha určená na bývanie. "Sú to parcely vo výlučnom vlastníctve mesta. Vzhľadom na akútny nedostatok bytov v meste je treba v tejto lokalite postaviť byty," odôvodnil zámer mesta stavať byty prednosta mestského úradu Jozef Višňovský.
Do mestskej rady bol predložený zámer na uvoľnených pozemkoch na Čapajevovej ulici postaviť trojpodlažné bytovky, v ktorých by bolo 70 bytových jednotiek. Tento zámer rada odporučila predložiť na schválenie do mestského zastupiteľstva.
Radný Anton Bidovský (SF) uviedol, že čo sa týka vysokej sumy za asanáciu, bol v komisii, ktorá rozhodovala o tom, kto asanáciu vykoná. "Najnižšia ponúka bola 6 miliónov korún. Nakladať s nebezpečným odpadom môže iba osoba, ktorá má na to oprávnenie," skonštatoval. Zároveň dodal, že v týchto domov vskutku hrozí ohrozenie zdravia aj osobám, ktoré sa k nim priblížia na 15 metrov, "nieto, že v nich prespávajú. Pritom rodina, ktorá sa tam neoprávnene nasťahovala má malé deti." Zároveň zdôraznil, že čo sa týka ceny novovybudovaných bytov bude musieť v nich zohľadnená aj suma použitá na likvidáciu domov. Ako problém spomenul Bidovský (na snímke) aj blízke parkovisko, ktoré by tiež mohlo byť súčasťou výstavby bytov: "Mesto má na parkovisko však s istou spoločnosťou uzavretú nájomnú zmluvu na 25 rokov. Vypovedať sa dá iba tak, ak by Tatran spadol do tretej ligy. Je to jediný možný dôvod na výpoveď."
Iný názor na riešenie problému má členka mestskej rady Mária Čížiková (SDKÚ-DS - foto na titulnej strane). Zdôraznila, že asanácia domov je potrebná vzhľadom na bezpečnosť. Neobývané domy na Čapajevovej ulici sú totiž pre mesto časovanou bombou. Sú v dezolátnom stave. Niekoľkokrát tam už horelo a prespávajú tam neprispôsobiví občania. "Náš názor je taký, že mesto by tieto domy malo predať aj pohľadávkami na nájomnom, ktoré sú 1,4 milióna korún." uviedla. Zároveň poznamenala, že ak mesto domy zbúra a vynaloží na to 6 miliónov korún, tak sa neúmerne zvýši cena jedného metra štvorcového v novopostavených bytoch. Podľa Čížikovej by sa pozemky mali speňažiť a to tak s pohľadávkami, ako aj so zámerom stavať byty.
Legislatívne je odstránenie domov na Čapajevovej ulici pripravené. Rozhodnutie na ich odstránenie vydal Stavebný úrad ešte v decembri minulého roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš