spišských obcí. Výsledok je prekvapivý, takmer všetky obce do 1 000 obyvateľov sú nemotorizované. Podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko (TIS) je táto situácia v norme, kúpa áut by malé samosprávy neúmerne ekonomicky zaťažila.
Tak napríklad v Levočských vrchoch, ktoré sú Pánu Bohu za chrbtom, nemá podľa našich zistení ani jeden obecný úrad auto. "Niet na to peňazí, preto ako starosta používam vlastné auto. Inú možnosť nemám. V obci sú prioritnejšie záležitosti, napríklad stavba vodovodu alebo čistiarne odpadových vôd," vysvetlil starosta Torysiek Ján Čarák. V obci žije 398 ľudí.
Zaujímavá situácia je aj v Pavľanoch, kde žije 80 obyvateľov. Starostka Monika Maximová nám prezradila, že nemá problém kvôli vybavovačkám prejsť aj sedem kilometrov peši, alebo sa spoľahne na bicykel.
Obecné auto chýba aj v Dlhých Strážach v Levočskom okrese, kde žije 523 obyvateľov. Starosta Vladimír Slanina pre KORZÁR uviedol: "Momentálne rekonštruujeme kultúrny dom a materskú školu. Kúpa auta nám teraz vôbec nechodí po rozume."
Obecné auto je na chvoste záujmu aj v Klčove v okrese Levoča, kde evidujú 560 obyvateľov. Bez auta sú aj v susedných dedinách, ako napríklad v Kurimanoch či Dravciach.
V Úhornej v Gelnickom okrese dokonca jeden čas aj o kúpe auta rozmýšľali, podobne ako v iných spišských obciach sa im to napokon zdalo byť zbytočným prepychom. "Používam súkromné auto. V Hnileckej doline je život bez auta veľmi ťažký. Neviem si predstaviť, že by som ráno nastupoval do autobusu, keď potrebujem ako starosta niečo vybaviť. Vrátil by som sa domov až večer. Aj moji predchodcovia používali na služobné účely súkromné auto," povedal nám Roman König, starosta obce, kde žije 145 obyvateľov.
Zaujímavým spôsobom prišli k autu na obecnom úrade v Helcmanoviach v okrese Gelnice. V tejto obci žije 1 600 obyvateľov. "Pred niekoľkým rokmi sme získali auto značky Škoda Felicia vzájomným zápočtom od miestneho podnikateľa," vysvetlil starosta Tibor Theis. Podnikateľ mal neuhradené záväzky voči obci, išlo konkrétne o dane, preto musel obetovať svoje auto. "Rok výroby Felicie je 1996, preto sme prednedávnom kúpili na lízing nové auto, a to Škodu Fabiu. Stála nás 340-tisíc," dodal T. Theis.
Neexistuje žiaden zákon či iná právna norma, ktorá by určovala, za aké ceny by si samosprávy mali kupovať autá. "Ministerstvo vnútra SR však vydalo interný predpis, ktorý presne určuje, auto akej triedy má mať napríklad minister, prednostovia na krajských a obvodných úradoch, vedúci a referenti na jednotlivých odboroch. Starostu obce, kde žije priemerne tisíc ľudí, by som kompetenciami priradil k vedúcemu odboru na obvodnom úrade v menšom okrese. V tomto prípade by to malo byť auto do 350-tisíc korún," konkretizoval I. Rončák z TIS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš