len pomocou zvukov a kriku. Absolvovala preto množstvo sedení s logopedičkou. Po čase sa jej reč začala zlepšovať. Logopedička ju nielenže učí hovoriť, ale masíruje jej jazyk, podnebie a celú tvár. V takýchto prípadoch je však terapia dlhodobá.
Bibiána Naďová (na snímke) je klinická logopedička. Pracuje na neurologickej klinike a venuje sa neurologickým pacientom - deťom aj dospelým. Pracuje s ľuďmi po náhlych cievnych mozgových príhodách. „Ak sa naruší rečové centrum v mozgu, pacient stratí schopnosť verbálne sa vyjadrovať a niekedy nastanú problémy aj s porozumením reči. V týchto prípadoch je potrebné s pacientom intenzívne pracovať na obnovení stratených schopností a zručností. Často sa ľudia začínajú učiť od základov. Začíname hláskami, spájame ich do slabík, tie spájame do slov a pokúšame sa tvoriť vety," hovorí B. Naďová. Terapia musí byť intenzívna a dlhodobá. Dôležitá je spolupráca s rodinou. Rodinných príslušníkov učí logopéd, ako komunikovať s postihnutým príbuzným doma.
To, že logopedici učia iba rozprávať deti písmená r a l, teda už dávno neplatí. Ich zameranie je oveľa širšie.
„Rodičia logopédiu podceňujú. Už som sa stretla aj s takým prípadom, keď dieťa malo šesť rokov a nerozprávalo. Pýtala som sa rodičov, kde boli doteraz. A oni mi povedali, že stačí prísť vtedy, keď dieťa začne rozprávať. To je zlý názor. My pracujeme už aj s maličkými niekoľkomesačnými deťmi. U nás však chýba spolupráca pediatra s logopédom."
Ak dieťa nevyvíja tak, ako by malo, určite treba vyhľadať logopéda čo najskôr. Tak treba urobiť aj v prípade, ak sa dieťa narodilo predčasne, alebo malo problémy pri, alebo počas pôrodu. „Logopéda treba vyhľadať do pol roka," odporúča Naďová. V týchto prípadoch pracuje logopéd s rodičmi. Učí ich, ako pracovať s dieťaťom a ako sa mu prihovárať. „Tvrdiť, že dieťa z toho vyrastie a že aj jeho otec v piatich rokoch dobre nerozprával, nie je správne. Všimla som si, že tu na východe často ľudia reagujú takto," hovorí o skúsenostiach z praxe. To, že dieťa nerozpráva, mu môže značne skomplikovať život. Môže mať problém v škole s čítaním, rozprávaním. Ťažko sa mu bude učiť a len s problémami vyštuduje učilište. „A pritom my mu vieme pomôcť," hovorí.
Je až neuveriteľné, ako dokáže rodič porozumieť dieťaťu, ktoré nerozpráva. „Poznám prípady, keď dieťa vôbec nerozprávalo, len kričalo alebo vydávalo neidentifikovateľné zvuky, ktorým rozumela len matka. Týmto mu však nepomáha," zdôrazňuje B. Naďová.
Terapia u logopéda môže trvať aj niekoľko rokov. Záleží to od diagnózy, ktorú pacient má. Pri detskej mozgovej obrne je terapia dlhodobá. „Okrem rozprávania masírujem pacientovi jazyk. Dávam prednosť masáži prstami, lebo lepšie cítim pohyby, ako keď pracujem so špachtľou. Dôležité sú aj masáže tváre, aby sa uvoľnili svaly. Až potom začínam s rozprávaním."
Kedy začína dieťa rozprávať
Prvé slovo by malo dieťa povedať medzi deviatym mesiacom a rokom. Okolo roka a pol by zdravé dieťa malo používať slovesá a spájať podstatné mená so slovesami - mama ide, tata beží. Od 18 mesiacov do 24 mesiacov je najvyšší rozvoj slovnej zásoby. Dieťa začína používať naraz veľa slov, spája ich do viet, hovorí básničky a spieva piesne. Písmená l a r by malo dieťa zvládnuť povedať v 4 - 5 rokoch. Dieťa nastupujúce do prvého ročníka by malo vedieť vyslovovať všetky písmená. Ak dieťa nerozpráva do troch rokov alebo hovorí len jednoduché slova (mama, tata), je potrebná návšteva logopéda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš