prokuratúra. Podnet vo veci podáva predseda poslaneckého klubu KDH pri mestskom zastupiteľstve Pavol Tarcala.
Strata mesta Bardejov, súvisiaca so SOS, sa na rokovaní ostatného mestského zastupiteľstva opäť skloňovala vo všetkých pádoch. Pavol Tarcala uviedol, že sa s problémom obráti na prokuratúru. Povedal, že na predchádzajúcich rokovaniach zastupiteľstva bol aj on označený za jedného z vinníkov: "Navrhol som, aby dali podnet na prokuratúru. No nikto tak neurobil. Keďže ako poslanec cítim zodpovednosť, sám podám podnet."
Podľa Tarcalu ktosi musel rozhodnúť o tom, že mesto po navrátení budovy SOS do majetku mesta nevráti kupujúcemu milióny, "ale budeme sa súdiť. Stálo nás to 36 miliónov korún. Navrhujem, aby sme právnu kanceláriu, ktorá mesto v tomto súdnom spore zastupovala, požiadali o náhradu škody."
Názor žiadať o náhradu škody prešovskú advokátsku kanceláriu Farbakyová - Petránová vyslovil aj poslanec Dušan Divulit (SNS). Podľa neho by bolo spravodlivé, keby sa po rozhodnutí okresného súdu požiadavka vrátiť peniaze zrealizovala, a potom sa dalo využiť právne dostupné prostriedky a domáhať sa na súde ušlého zisku na nájomnom. Divulit poznamenal, že rovnako ako lekári, ktorí sú zo zákona poistení voči škode spôsobenej pacientom, tak aj právnici majú takéto poistenie: "Dávam v tomto zmysle návrh. Keďže právny zástupca mesta urobil chybu, mal by na seba zobrať zodpovednosť."
Na rokovaní bola prítomná aj Eva Petránová z advokátskej kancelárie Farbakyová - Petránová: "Prijímam zodpovednosť. Ale v žiadnom prípade sa vinná necítim," povedala poslancom. Zároveň uviedla, že mesto v celej záležitosti nieslo riziko, keď sa rozhodlo súdiť.
Poslanec Tarcala toto vyjadrenie právnej zástupkyne mesta neakceptoval a žiadal hlasovať o návrhu vymáhať od právnej kancelárie náhradu škody. Poslanci však hlasovaním návrh odmietli. Za hlasovali deviati, siedmi sa zdržali a traja boli proti.
Aj poslanec František Exner (KDH) pri schvaľovaní záverečného účtu mesta za rok 2006 upozornil, že treba jednoznačne zadefinovať, na čo išiel prebytok hospodárenia z minulého roka: "Na exekúcie. Prišli sme takto o 11 miliónov."
Odznela však aj informácia, že exekúcie poznačia aj tohoročný rozpočet mesta. "Prejavia sa v hospodárskom výsledku za rok 2007. Podľa usmernenia ministerstva financií ich máme zaúčtovať do kapitálových výdavkov," informoval vedúci oddelenia ekonomiky mestského úradu Miloš Mikula.
Exekútori odblokovali účty mesta
Bardejov - V súvislosti so Strediskom obchodu a služieb (SOS) v Bardejovských Kúpeľoch mesto Bardejov zaplatilo dvom exekútorom vo februári vyše 33 miliónov korún. Z toho 15,4 milióna bola istina. Po podpísaní mimosúdnej dohody v apríli mesto zaplatilo ešte ďalších 2,2 milióna Sk. Po deviatich mesiacoch boli konečne v máji exekútorom odblokované účty mesta. Nehnuteľný majetok Bardejova bol odblokovaný 30. apríla.
V súlade s mimosúdnou dohodou boli stiahnuté aj žaloby mesta o ušlé nájomné a náhradu škody voči správcovi konkurznej podstaty. Išlo asi o 15 miliónov korún.
Čo sa týka právneho zastupovania mesta advokátskou poradňou, aj toto si vyžiadalo financie z rozpočtu mesta. Konkrétnu informáciu v tomto zmysle si cez interpeláciu vyžiadal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Tarcala. Z nej vyplýva, že prešovská advokátska kancelária Farbakyová - Petránová podpísala s mestom dohodu o zastupovaní v roku 2002. Týkala sa súdnych sporov so Spravbytom, s. r. o. a so spoločnosťou Inka, s. r. o. Inka je spoločnosť, ktorá od mesta v roku 1996 odkúpila SOS a zaplatila iba prvú splátku, 15,4 milióna korún. Pričom Bardejov súhlasil s vkladom do katastra nehnuteľností pre túto spoločnosť ešte v čase, keď nezaplatila ani korunu.
Následne Bardejov v roku 2003 zaplatil advokátskej kancelárii Farbakyová - Petránová za právne zastupovanie v spomínaných dvoch veciach vyše 416-tisíc korún. Od roku 2004 už mesto vykazuje samostatne náklady pre právne zastupovanie v súvislosti s Inkou. Na tomto súdnom spore mesto za dva roky, teda do roku 2006 zaplatilo advokátskej kancelárií cez milión korún.
Harajda: Mimosúdna dohoda je v poriadku
Bardejov - V celom dianí okolo Strediska obchodu a služieb (SOS) v Bardejovských Kúpeľov je ešte jeden sporný bod. Týka sa rozhodnutia o mimosúdnom vyrovnaní. Poslanec Dušan Divulit (SNS) požiadal hlavného kontrolóra mesta Vladimíra Harajdu o stanovisko. Chcel odpoveď na otázku, či primátor bez schválenia v zastupiteľstve mohol podpísať dohodu o mimosúdnom vyrovnaní, na základe ktorej mesto zaplatilo 2,2 milióna korún. Harajda odpovedal, že v uznesení, ktoré schválilo zastupiteľstvo vo februári sa hovorí o postupe k úspešnému ukončeniu dlhoročného sporu: "Text uznesenia bol formulovaný neštandardne a všeobecne. Postup a časový horizont plnenia bol neohraničený. Z prijatého uznesenia je zrejmé, že mestské zastupiteľstvo schválilo čiastočné použitie prebytku z hospodárenia za minulý rok na tento záväzok. Podstata plnenia bola však v tom, aby sa úspešne ukončil dlhoročný súdny spor a odblokovali sa účty mesta a nehnuteľný majetok."
Harajda pokračoval, že neustála hrozba navyšovania súdnych strov a trov exekúcie, tiež trov právneho zastupovania, ako aj zablokované účty a majetok mesta viedli primátora k zvolaniu mimoriadnej rady: "Tento poradný orgán primátora prijal 2. apríla uznesenie v ktorom odporučil primátorovi podpísať mimosúdnu dohodu. Uznesenie mestskej rady nebolo síce záväzné, ale ani nebolo v rozpore s uznesením zastupiteľstva z februára. Toto umožňovalo primátorovi zvoliť niektorú z právnych možností na ukončenie súdneho sporu. Primátor, ako štatutárny zástupca, následne podpísal dohodu o mimosúdnom vyrovnaní."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš