zabezpečili aj pekné počasie. Bohatému a kvalitnému programu na javisku kontrovali šikovní remeselníci pod stánkami, ponúkajúci svoje výrobky. Mnohí ich aj pred zrakmi divákov vyrábali. Ako sa k remeslu dostali? Jedni náhodou, druhí všetko zdedili a tretí sa k remeslu priženili. Tkáči, sklári, čipkári, cukrári, kožiari a mnohí iní.
Návštevníkov zaujal aj asi najstarší účastník festivalu, 85-ročný rezbár z dedinky Mytná, okres Stará Ľubovňa. Michal Hutník chodil hore-dole a familiárne sa vítal s ľuďmi, ktorí nie náhodou boli oblečení v kroji tak, ako on. "Sú to moji známi. Hentí sú od Banskej Bystrice a títo z Humenného. A tu v tomto stánku mi majiteľ hneď zdarma naleje. Ej veru, pozná ma. Kedysi som bol bačom a jemu som predal všetky bačovské predmety, ktoré mi ostali. Veď na čo by už mne starému boli?" zasväcuje nás dedo rezbár do svojich priateľských vzťahov. "Momentálne hľadám svojich vnukov. Jeden z nich vyrezáva ešte lepšie plastiky ako ja," nezabudne pochváliť aj pokračovateľa z rodiny.
Diela pána Michala sú po celom Slovensku i vo svete. "Niekedy svoje dielko aj podarujem," priznal sa nám. "Poďte, s niekým vás zoznámim. Tej krásnej zvonárke som podaroval jednu svoju plastiku. Predstavuje život v kraji, z ktorého pochádzam."
Mladá žena z Oravy v jednom zo stánkov predávala ručne tepané zvony. Na visiacich zvoncoch zahrala aj hymnu Európskej Únie, Beethowenovu Ódu na radosť. Prezradila, že tepaným zvonom sa začal venovať asi pred desiatimi rokmi jej otec. Dnes je to ich živobytie, ale je v tom aj láska. Siedmim deťom otcova záľuba i obživa prirástla k srdcu. "Viem si predstaviť, že deti mojich bratov raz budú v remesle pokračovať. Bratia jej po oboch stranách asistovali. Jeden tepal zvon, čochvíľa z neho bude umelecký kováč. Druhý zákazníkovi na zakúpený zvonec ochotne vyrýval nejaký nápis alebo venovanie, podľa jeho vôli.
A ako sa volá to vo vnútri zvona? "Srdiečko. Bez neho by zvon nevydal ani hláska!" Dedo rezbár sa bezzubo usmeje a pokýva z hlavou. "Je to ako v živote človeka. Bez srdca nezvoní..."
EĽRO 2007 v číslach
(olo)
Tohtoročný festival ľudového remesla si prišlo počas troch dní pozrieť 55-tisíc návštevníkov, čo je zhruba o 5-tisíc viac, ako vlani. EĽRO poctilo účasťou 300 remeselníkov zo štyroch európskych krajín a štyri umelecké školy. Rozložení boli v 90 stánkoch. Na pódiu sa predstavilo vyše 820 účinkujúcich zo 47 súborov a skupín. Tohtoročným kráľom remesla sa stal sklár Peter Fiala z Bratislavy. O kráľovi remesla tohto roku nerozhodovali návštevníci EĽRA, ale komisia.
Autor: Miroslava LACOVÁ-HUPCEJ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš