Egypte.
„Hoci nemá lekármi stanovenú detskú mozgovú obrnu, má všetky príznaky, ktoré túto chorobu sprevádzajú. Neovláda si dobre svaly na tele. Týka sa to aj jazyka. Jazyk je tiež sval a ani ten Dávidka veľmi neposlúcha," prezrádza matka Daniela Havrilová, ktorá už niekoľko mesiacov poctivo navštevuje klinickú logopedičku. Chce, aby sa synček naučil rozprávať. To však nie je jediný zdravotný problém, ktorý musí ani nie 5-ročné dieťa zdolávať. Má rozšírenú cievku v mozgu. Liečbu svalovej hypotónie absolvuje malý pacient až v Egypte. Lieky a drahé injekcie - to je to, čo mu dokáže pomôcť.
To, že sa pani Daniele narodí choré dieťa, nevedela. „Dávid sa narodil v ôsmom mesiaci. Lekári mi vtedy povedali, že keď som bola tehotná, mala som v tele silnú infekciu. Hoci som chodila každé dva týždne na kontroly, nič mi nezistili. Zrejme toto bola príčina, prečo sa synček narodil chorý," domnieva sa matka, ktorej syn sa narodil s vrodeným zápalom pľúc.
Najväčší problém má Dávidko s mobilitou. „Nedokáže sa postaviť, nevie sa dostať k svojej obľúbenej hračke." Dávidko má však aj ďalší zdravotný problém. V mozgu má rozšírenú cievku a preto mu ju lekári v Čechách museli upchať. Keď chlapček podstúpil prvú operáciu, mal iba 14 mesiacov. Chorobu mu diagnostikovali, keď nemal ani pol roka. "Mal niečo na mozgu, ale nevedelo sa, čo," hovorí pani Daniela.
Problémy s mobilitou sa ukázali pomerne skoro. „Nepretáčal sa tak, ako ostatné deti. Hoci sa snažil sám postaviť, nedokázal to. Ani dnes nevie sám vstať zo stoličky, alebo zo zeme. Nemá stabilitu," dopĺňa pani Daniela.
Problémy nastali aj v rozprávaní. „Keď mal rok, začal rozprávať prvé hlásky. Všetko bolo v poriadku, ale potom už v rozprávaní nenapredoval tak, ako iné deti." Keď si to matka všimla, začal sa kolotoč návštev odborníkov. Návšteva logopedičky, stretnutia so špeciálnou logopedičkou... „Dávidova reč sa však stále nezlepšovala. Preto sme prišli sem do nemocnice ku klinickej logopedičke," vysvetľuje matka.
Dávidko chodí ku klinickej logopedičke Bibiáne Naďovej raz týždenne. „Masíruje mu tvár, čo prispieva k zlepšeniu rozprávania. Okrem toho mu masíruje aj jazyk, spolu s Dávidkom ho dvíha pomocou špachtle. Jazyk má Davidko tým, že je chorý, trochu mľandravý, takže cviky na dvíhanie majú svoje opodstatnenie," vysvetľuje matka, ktorá po niekoľkých mesiacoch konečne vidí zlepšenie. ň
Cvičenie u logopedičky však nestačí. Matka sa mu musí venovať aj doma. Iba tak sa dá dosiahnuť zlepšenie v rozprávaní," hovorí B. Naďová.
„Zo začiatku som znášala veľmi zle to, že sa synček narodil chorý," spomína na neradostné okamihy mladá matka. „Problém je aj v tom, že Dávid by mal cvičiť určité cviky, aby sa mu spevnili svaly, ale pre rozšírenú cievku nesmie. Hrozí, že mu praskne a nastane krvácanie do mozgu. Je to ako začarovaný kruh. Preto cvičíme len jednoduché a ľahké cviky. Využívame steper a fit loptu. Jeho zdravotný stav sa pomaly zlepšuje," prezrádza D. Havrilová, ktorá však odmieta sedieť so založenými rukami.
Neustále zháňa nové informácie, ako pomôcť svojmu synčekovi. „Dozvedela som sa o liečebnej metóde, ktorá pomáha deťom s mozgovou obrnou. Deti sa liečia v Egypte injekciami a tabletkami na bylinnej báze." Túto liečbu vyskúšali a Dávidkovi pomohla. Zlepšuje sa mu chôdza aj stabilita. „V Egypte sme boli vlani a teraz ideme znova. Smejem sa, že je to povinná dovolenka pre celú rodinu. Minulý rok Dávid sám chodiť nedokázal, musel ho niekto držať za ruku. Po návrate z Egypta to už dokáže," opisuje s radosťou v hlase pani Daniela.
Pobyt v zahraničí však niečo stojí. Liečba aj všetko, čo s ňou súvisí, je pre rodinu veľmi finančne náročné. „V Egypte sa platí lekárke okolo 1500 eur, okrem toho si musíme zaplatiť celý zájazd s pobytom. Najlepšie výsledky sa dostavia vtedy, ak liečenie trvá mesiac. Zháňam sponzorov, bez ich pomoci by to bolo ešte ťažšie," nevzdáva sa pani Daniela. Iné možnosti riešenia nemá, keďže naše zdravotné poisťovne takýto druh liečby v zahraničí nepreplácajú.
Logopedička o Dávidkovi
„Dávidko má hypotonickú formu detskej mozgovej obrny. Najskôr sme ho museli naučiť, prečo je dôležitá komunikácia. Začínali sme gestami a popritom sme trénovali slová a neskôr vety. Dávidko už vie povedať to, čo deti v jednom roku veku. Okrem toho, že ho učím rozprávať, masírujem mu tvár a jazyk. Dávam prednosť masírovaniu prstami, lebo tak lepšie cítim pohyb jazyka. Dávidkovi sa to veľmi nepáči, ale je to potrebné," dodala B. Naďová.
Čo je hypotónia
Pod hypotóniou rozumieme zníženie, pokles svalového napätia pod normálnu úroveň. Primerané svalové napätie (tonus) je jednou z podmienok na uskutočnenie pohybu. Bez svalového napätia by človek nebol schopný vykonávať pohybovú činnosť a za extrémnych podmienok by dokonca ani neprežil. Za správny svalový tonus sú zodpovedné niektoré časti centrálneho nervového systému (mozog, miecha), ale aj samotná svalová hmota. Hodnotenie svalového tonusu v detskom veku patrí k bežným vyšetreniam preto, že nás informuje o stave centrálneho nervového systému. Zmena tonusu - jeho pokles, môže byť prvým prejavom toho, že mozog nefunguje správne, že je poškodený, prípadne môže signalizovať ochorenie svalstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš