(LSPP). Lekári tvrdia, že spôsobí problémy im aj pacientom.
"Novela zákona hovorí o tom, že zdravotnú starostlivosti musím poskytovať vo svojej ambulancii. To znamená, že lekár - či už praktický lekár pre dospelých, pediater alebo stomatológ - končí v ambulancii o pol štvrtej, ostáva vo svojej ambulancii slúžiť do rána a potom pokračuje v ďalšej pracovnej zmene. Ďalší problém je v tom, že ja ako lekár budem poskytovať vo svojej ambulancii pohotovosť pre všetkých pacientov z našej spádovej oblasti, čiže aj z Nálepkova, z Hrabušíc. A naopak, ak bude slúžiť kolega v Nálepkove, tak ľudia, ktorí budú potrebovať LSPP, pôjdu za ním do Nálepkova. V zákone sú disharmónie, ktoré treba vyriešiť, lebo v konečnom dôsledku utrpí pacient a tiež aj lekár pracujúci v nenormálnych podmienkach," uviedla pre Korzár predsedníčka Regionálnej asociácie súkromných lekárov v Spišskej Novej Vsi MUDr. Valéria Cehulová.
Podľa jej slov nie je lekárom dodnes známe, ako budú za pohotovosť platení. "Nevieme, či tak ako doteraz, v priemere 35, maximálne 55 korún na hodinu podľa toho, či je to služba počas pracovného týždňa alebo cez víkend," dodáva V. Cehulová. Istá je len výška pokuty, ktorá hrozí lekárovi za nenastúpenie do pohotovostnej služby. Tá zákon stanovuje na 100-tisíc korún.
Ako sme zistili, napriek týmto informáciám sa pacienti nemusia obávať cestovania za lekármi priamo do ich ambulancií. Pohotovosť v Spišskej Novej Vsi pracuje bez zmeny, pacienti tu tak ako doteraz na jednom mieste v budove detskej polikliniky nájdu stomatológa, detského lekára aj praktického lekára pre dospelých. "Pre pacientov sa nič nemení," potvrdil MUDr. Jozef Vančo zo spoločnosti LSPP, s. r. o., ktorá zabezpečuje pohotovostné lekárske služby pre spádovú oblasť Spišskej Novej Vsi. Podľa jeho slov novela zákona len spresňuje pravidlá pre poskytovanie lekárskej služby prvej pomoci. Dodáva, že v Spišskej Novej Vsi nebol problém s tým, že by lekári odmietali nastúpiť do služby. "Naši lekári vedia, čo je ich povinnosť. Za službu sú adekvátne ohodnotení, v rámci našich možností," uzatvára J. Vančo. Odmeňovanie nekonkretizoval.
Či sa všetci lekári na Spiši skutočne zapájajú do pohotovostných služieb, bude kontrolovať Košický samosprávny kraj (KSK). "Na odbore zdravotníctva KSK sa uskutočnila porada so zástupcami lekárov primárneho kontaktu z celého kraja. V každom okrese boli určení koordinátori, ktorí pripravia podklady s rozpisom služieb jednotlivých lekárov a tie predložia na schválenie krajskému lekárovi," informovala hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková. Zdôraznila, že lekári momentálne slúžia podľa rozpisu v pôvodných pohotovostných ambulanciách a pre pacienta sa nič nemení.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš