Prešovského kraja umožňuje operátorovi okamžite identifikovať a lokalizovať volajúceho. Pomocou GIS-u a vysielačov dokážu pracovníci linky 112 sledovať a navigovať napríklad aj pohyb zasahujúcej sanitky.
Linku 112 spravuje Koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému (IZS) na Krajskom úrade (KÚ) v Prešove. Od minulého týždňa jeho súčasťou je okrem operátorov civilnej ochrany a zdravotnej služby aj jeden operátor za Hasičský a záchranný zbor a jeden lekár. "Ten koordinuje záchranné práce v prípade mimoriadnych situácií či hromadných havárií a spúšťa traumatologický plán. Zvolá do pohotovosti viacerých lekárov, zdravotnícky personál a koordinuje rozvoz a príjem ranených do jednotlivých nemocníc. Rozhoduje aj o zabezpečení leteckého transportu zranených či urgentný transport do iných nemocníc," vysvetlil vedúci oddelenia krízového riadenia IZS KÚ Igor Lazorík. V nepretržitej prevádzke sa o obsluhu stará desať operátorov. Dovedna sa v 12-hodinových službách za všetky zložky strieda 30 operátorov.
Na prešovskú linku 112 sa dovolajú volajúci z celého kraja, rovnako ako na linku 155. Hovor preberie voľný operátor, ktorý ho môže odovzdať v priebehu pár sekúnd inému, napríklad hasičovi. Operátori záchranné práce spoločne koordinujú. Podľa vedúceho Odboru krízového riadenia KÚ v Prešove Ladislava Hrica za deň prijmú iba na linku 112 približne 2 500 hovorov. "Sledovaním sme zistili, že 97 percent z nich je falošných," uviedol. V súčasnosti sa pracovníkom linky na monitore počítača zobrazí okrem miesta, odkiaľ volajúci telefonuje aj telefónne číslo. Súčasne s európskym číslom tiesňového volania fungujú aj linky 150, 155 a 158.
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš