štátov a šestnásť miest Európy. Za iniciatívou Mestá priateľské deťom je český eurokomisár Vladimír Špidla. Prešov dostal podnet od materského centra Mymamy.
"Boli sme jediným slovenským mestom," uviedol primátor Pavel Hagyari. Prešov podpisom zakladajúcej zmluvy zobral na seba záväzok stať sa nadnárodným koordinátorom jednej zo šiestich pracovných skupín - Zdravie a bezpečnosť. "Cieľom projektu je zlepšenie celkového prostredia rodiny a výchovy," skonštatovala vedúca Útvaru strategického rozvoja prešovského Mestského úradu Ľubica Tomášová, ktorá sa zakladajúceho fóra tiež zúčastnila. Podotkla, že počet miest, ktoré budú do iniciatívy zapojených by sa mal rozšíriť na sto. "Prizývať mestá bude úlohou nadnárodného koordinátora," skonštatovala. Pôjde o to, aby sa skúsenosti a opatrenia impementovali do ďalších miest. Z toho dôvodu bude musieť Prešov zorganizovať konferenciu, a to tak na národnej ako aj nadnárodnej úrovni. Zároveň Tomášová dodala, že na aplikáciu takto získaných skúsenosti prídu z Európskej únie financie.
"Pre Prešov je toto zapojenie dôležité aj preto, lebo sme už začali projekt Bezpečné mesto. Získali sme naň grant 500 tisíc korún. Výsledkom je to, že najrizikovejšie pešie prechody budú v meste označené výraznou červeno farbou a špeciálnymi dopravnými značkami," dodal Hagyari. Zároveň pokračoval, že v priebehu roka chcú cez Prešov zaviesť zelenú vlnu: "Znamená to znížiť rýchlosť prejazdu cez mesto, aby od Levoče prechádzali nákladné autá cez Prešov plynulo. V meste budú rozmiestnené aj radary a kamery." Súčasne uviedol, že celé sa to týka aj mestských policajtov, ktorí vo zvýšenej miere sa budú venovať bezpečnosti chodcov, hlavne detí: "Od septembra budú pri tomto pomáhať aj seniori."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš