KORZÁRU sa podarilo získať šokujúcu výpoveď 55-ročného Michala Gábora z Krompách, ktorý bez okolkov priznal, že na jedálnom lístku jeho rodiny je aj mäso zo psa. Na naše pohoršenie reagoval: "A vy keď zabijete doma sliepku, vtedy vám nie je zle?"
Ako vyplýva z rozprávania tohto Krompašana, psy sa v ich rodine konzumovali odjakživa, ešte keď bol M. Gábor dieťaťom. Zaujímavé je, že v tomto prípade platí trhový mechanizmus. "Gadžove (majoritná časť obyvateľstva) nám sami predávajú psov za stovku za dve, pretože sa ich chcú zbaviť. My ich nekradneme, to by sme si nedovolili, ani ich netýrame," upresňuje M. Gábor.
Bez okolkov nám rozpráva postup od a do zet, ako to vyzerá s prípravou psieho mäsa. "Čím tučnejší pes tým lepšie. Zabiť ho musíme niekoľkí muži. Poniektorí psa držia, jeden ho omráči po hlave. Dôležité je správne olúpať psa od kože za pomoci nožíka," rozpráva M. Gábor. Na otázku ako mäso pripravia, Krompašan hovorí: "Varenie, pečenie, guláš, mäso sa dá pripraviť rôzne. Aj rezne, či na paprike. Mäso je chuťovo podobné ako konské a je tmavé," dodáva.
Pokojný dialóg sa však okamžite zvrtne, keď predsa len M. Gáborovi dohovárame, že pes je spoločenské zviera a nehodí sa na konzumáciu. "Veď to je ako s prasaťom, chováte ho doma a potom ho zabijete. Robíte sa, že vám je plano. A viete koľko gadžov s nami obchoduje? Psia masť je veľmi dobrým liekom na zápaly pľúc a priedušiek. Chodia k nám až panove z Košíc priamo do kolónie a kupujú psí tuk," dodáva. Za tri deci tuku pýtajú krompašskí Rómovia asi 400 korún. V tomto prípade vraj platí, čím starší pes tým viac tuku.
Podľa Pavla Šuleka zo Slobody zvierat na Slovensku neexistuje priame nariadenie, ktoré by zakazovalo konzumáciu spoločenských zvierat. "Podľa mňa však v tomto prípade dochádza k týraniu zvierat. V osadách nemajú špeciálne zariadenia na humánne usmrtenie psov, zviera preto určite pri zabíjaní trpí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš