bol 11,6 milióna korún. Vlastné tržby dosiahli výšku 8,36 milióna. Celkové výnosy boli 19,989 mil. Sk, celkové náklady boli nižšie o 15-tisíc korún. "Príspevok vyčerpal Park kultúry a oddychu v plnej výške, z toho 6,8 milióna boli limitované mzdové náklady. Ďalej z finančných prostriedkov mesta prišlo 1,7 milióna korún kapitálový transfer na opravu Strechy v stredisku na Exnárovej, na Sídlisku Sekčov," uviedol riaditeľ PKO Emil Chlapeček (na snímke). "Zakúpili sme novú ozvučovaciu aparatúru za 800-tisíc korún. Môžeme robiť rôzne podujatia v meste na profesionálnej úrovní," konkretizoval riaditeľ a doplnil, že zakúpené boli aj nové stoličky do historickej sály v hodnote 1,1 mil. Sk a štýlový, rustikálny nábytok plus koberce do salónikov (400-tis. Sk).
PKO získal vlani prostriedky z troch projekty, plus pripravil podklady na štvrtý, ktorý však podávalo mesto. Tieto príjmy činili spolu 1,3 mil. Sk. Najväčším projektom bol Kultúrny dialóg 2006, kde prišlo 780-tisíc korún na 18 podujatí v rámci cezhraničnej spolupráce Slovenska a Poľska.
Stav záväzkov a pohľadávok PKO hodnotil jeho riaditeľ kladne. PKO nemá žiadne záväzky po lehote splatnosti, pohľadávky po lehote splatnosti eviduje vo výške 420-tisíc (k 30. 4. 2007 klesli na 350-tisíc). "Odpísali sme nedobytné pohľadávky vo výške 80-tisíc korún. Je to pomerne zložité. Buď firmy neexistujú, alebo ide o tak malé čiastky, že sa ich neoplatí vymáhať, pretože náklady na vymáhanie by boli vyššie. Pre porovnanie, v roku 2003 mali pohľadávky po lehote splatnosti vo výške 1,26 milióna korún."
V súčasnosti má Park kultúry a oddychu v Prešove 34 zamestnancov, priemerná mzda je mzda 16 920 Sk. Pod PKO pôsobí 16 súborov. Vlani oslávil 60. výročie vzniku spevokol Moyzes. "Podľa hodnotenia odborníkov nastal kvalitatívny rast, súbor sa omladil, zmenil repertoár, má nové kostýmy," zhodnotil Chlapeček. Oslavoval aj detský folklórny súbor Šarišanček, ktorý sa dožil dvadsiatky.
Dramaturgia kultúrnych podujatí bola podľa Chlapečka zameraná na to, aby boli dominantné koncerty vážnej hudby. "Zvýšenú návštevnosť mali známejšie mená ako Diabolské husle, Peter Michalica, Dalibor Karvay. Snažíme sa ponúknuť radšej menej koncertov, ale kvalitnejších. Pri menej známych telesách je návštevnosť oveľa nižšia. Bol to ďalší rok skúšania a hľadania optimálnej ponuky." Na margo zábavných programov E. Chlapeček pripustil, že "ponuka mohla byť pestrejšia". Zároveň však zdôraznil: "Narážame na problém, že jednak sme dosť ďaleko od Bratislavy a Prahy a na druhej strane viacerí interpreti z miest na východnom Slovensku uprednostnia Košice."
Rozbehlo sa Prešovské kultúrne leto
Prešov - Prešovské kultúrne leto 2007 odštartovalo Dňami mesta Prešov. Ich súčasťou bol trojičný jarmok, ktorý organizoval Park kultúry a oddychu v Prešove. Jeho bilancia je nasledovný: Bilancia: 72 trhovníkov, 7 folklórnych súborov, 8 hudobných skupín, 9 skupín historického šermu, 4 tanečné skupiny, dokopy 395 účinkujúcich. "Z nášho pohľadu trojičný jarmok splnil svoj účel," komentoval akciu riaditeľ PKO Emil Chlapeček. Celkové priame náklady PKO na trojičnom jarmoku boli 365-tisíc korún. Cena služieb, ktoré PKO poskytol, bola 358-tis. Sk
Tohoročné Prešovské kultúrne leto bude podľa Chlapečka bohatšie a pestrejšie než vlaňajšie. "V júli sa rozšíri o priestor v židovskej ortodoxnej synagóge, kde pripravujeme komorné koncerty klasickej hudby. Pred kolégiom zasa bude malé pódium na Stretnutia s jazzom," uviedol. V programe sa nachádza zhruba 20 akcií. Medzi nimi figuruje aj včerajší koncert mladých rockových kapiel Rebrík v Čiernom orli či BB Coutrybál (7. 7.) v areáli FC Ozex Solivar.
(frk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš