pripomenuli 725 rokov od prvej písomnej zmienky a pri tejto príležitosti sa tu konalo množstvo sprievodných kultúrnych podujatí. Návštevníci mohli celý týždeň obdivovať výstavy najrôznejších predmetov. Čemernianski zberatelia vystavovali svoje zbierky servítok, fotografií, vojenských vyznamenaní, známok, či dokonca pivných pohárov a podložiek. Nechýbala výstava poľovníckych trofejí, obrazov maliarov z Čemerného, výšiviek a prác z paličkovanej čipky. Práve o obrázky z paličkovanej čipky bol veľký záujem aj medzi zahraničnými návštevníkmi a autorka Božena Kenotošová sa rozhodla niečo z nich aj predať. Pre milovníkov čokolády bola zas pripravená prezentácia pod názvom Ako sa vyrába a spracúva čokoláda.
Hlavný program osláv sa však konal v nedeľu. Začal v miestnom kostole sv. Joachyma a sv. Anny slávnostnou svätou omšou. Predstavitelia rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a evanjelickej cirkvi a. v. posvätili nové symboly Čemerného - erb a vlajku. Následne sa v kultúrnom dome uskutočnilo slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva spojené so otvorením galérie významných čemernianských rodákov, kde zatiaľ svoje pamätné tabule majú Bartolomej Albert Leško - geológ, publicista a kňaz a prof. Anton Hajduk- rektor Trnavskej univerzity. Slávnosť pokračovala odhalením pamätníka 725. výročia prvej písomnej zmienky, pri ktorom bolo vypustených niekoľko sto poštových holubov. Nechýbal ani kultúrny program s folklórnymi súbormi Vranovčan, Rovinka, Rovina (na snímke) a žiakmi miestnej ZŠ Kukučínova s rómskym tancom.
Súčasťou programu bol aj pokus o zatancovanie čo najväčšieho kruhového ľudového tanca, špecifického pre tento región - karičky. Zúčastnilo sa ho presne 246 tanečníkov.
(nem)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš