(svalová) dystrofia je ochorenie svalov, ktoré spôsobuje ich postupné oslabovanie a ochabovanie. Ochorenie je v prevažnej miere progresívne, postupne sa zhoršujúce a vedie k odkázanosti na mechanický, alebo elektrický vozík. Ľudia s týmto ochorením majú ťažkosti so samostatným pohybom. Niektoré druhy dystrofií sú veľmi závažné a vedú až k nutnosti používať dýchacie prístroje. V Stropkove bola takáto zbierka zorganizovaná prvý raz. Po meste chodilo od ôsmej rána do tretej popoludní päť hliadok zložených zo žiakov ZŠ na Hrnčiarskej ulici. Andrea Ličková a Simona Komišáková oslovovali okoloidúcich pred mestským úradom. "Ľudia prispievajú radi, vedia o čo ide, pretože ich informujeme a dávame im aj letáčiky. Najochotnejšie prispievajú ľudia v mladom a strednom veku. Horšie je to so staršími, ktorí všetko ofrflú a nepáči sa im, že sa zase na niečo zbierajú peniaze," zhodli sa pre dobrú vec zapálené školáčky. Už o desiatej ráno sa však hliadkam minuli modré motýliky, ktoré rozdávali všetkým, ktorí prispeli. Keďže nepočítali až s takou pozitívnou odozvou verejnosti, objednali len 500 motýľov, čo sa hneď zrána ukázalo ako nepostačujúce. Vrcholom celej charitatívnej akcie bol "živý" belasý motýľ na ihrisku v areáli ZŠ na Hrnčiarskej ulici. Asi dvesto žiakov vytvorilo zo svojich tiel na trávnatej ploche krásneho modrého motýľa a jednohlasne zvolalo: "Pomôžte nám vzlietnuť!"
"Deň belasého motýľa sme sa rozhodli pripomenúť si aj so žiakmi našej školy, pretože ju navštevujú aj deti trpiace muskulárnou dystrofiou. V rámci akcie Pomôžte nám vzlietnuť prebiehala počas celého týždňa na našej škole finančná zbierka, do ktorej sa zapojili ako žiaci, tak aj učitelia. Okrem toho sme zorganizovali výtvarnú súťaž v kreslení motýľov. Vytvorenie "živého" belasého motýľa na ihrisku pokladáme za symbolickú bodku za celou akciou," zhrnul aktivity súvisiace s Dňom belasého motýľa učiteľ ZŠ na Hrnčiarskej ulici Štefan Kmiť. Podľa vyjadrenia Katky Kertisovej, jednej z organizátoriek zbierky, sa podarilo vyzbierať 17 000 korún. "Vzhľadom na to, že išlo o vôbec prvú akciu v našom meste venovanú svalovým dystrofikom, sme výsledkom zbierky milo prekvapení," netajila nadšenie. Finančné prostriedky získané od dobrovoľných darcov budú použité na nákup pomôcok potrebných pre ľudí so svalovou dystrofiou, ktoré nehradí štát, alebo ich prepláca len z časti. Konkrétne ide o zdviháky, elektrické vozíky, špeciálne mechanické vozíky, elektrické postele, dýchacie prístroje, oxygenátory, ambuvaky, odsávačky hlienov a iné špecifické pomôcky.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš