Gaľa: Európa nevie, čo so "zdravotníckou turistikou"
Štrasburg/Prešov - Európska únia si zatiaľ nevie dať rady s presunmi za zdravotníckymi službamu. Ak sa chce dať pacient operovať v inej členskej
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
krajine, je to zložité. V zásade platí, že potrebuje súhlas domovskej zdravotnej poisťovne, ale inak táto problematika nie je podchytená. Ďalším problémom je migrácia zdravotníckych pracovníkov, najmä lekárov a sestier. Tieto profesie totiž vypadli zo smernice o službách. Ešte zložitejšie je otvoriť si súkromné zdravotnícke zariadenie v inej členskej krajine. Tieto otázky preto otvorila Európska únia a zaoberal sa nimi Európsky parlament v Štrasburgu.
Predloženú správu kritizoval slovenský europoslanec Milan Gaľa. "Jej zámer nie je zlý. Treba však rozlíšiť mobilitu pacientov od pohybu zdravotníckeho pracovníka či podnikateľa. Jedna vec je tá, čo nie je v smernici o službách - ten lekár, zdravotná sestra, ktorý za účelom podnikania alebo zárobku vycestuje do inej krajiny. Druhá vec - pacient chce, naopak, službu prijať. Nie je medzi tým jasná deliaca čiara. Navyše dnes tiež existuje aj iná než fyzická mobilita, napríklad cez telemost. Keďže však ide o iniciatívnu správu, tak verím, že pri ďalších legislatívnych postupoch sa to od seba oddelí a budú sa tieto dve veci (pohyb pacienta a pohyb zdravotného pracovníka) riešiť osobitne," uviedol Gaľa a konkretizoval, o čo v správe ide: "Vstupom Slovenska do EÚ, otvorením hraníc a voľnému pohybu pracovných síl sa dostáva na pretras aj otázka mobility zdravotníckych služieb a pacientov. Je tu zo strany pacienta istá snaha, zatiaľ ešte veľmi malá (na úrovni zhruba 1 percenta) hľadať starostlivosť v zahraničí. Nejde len o SR, ale o všetky členské krajiny. Dochádza k tomuto pohybu, ktorý zatiaľ nemá jasnú legislatívu, jasné regulatívy, napríklad čo sa týka preplácania týchto služieb, ktoré sa poskytnú obyvateľovi jednej členskej krajiny v druhej. Aké istoty bude mať pri tom, ak by došlo napríklad k poškodeniu pacienta, a aké istoty má poskytovateľ."
V správe, ktorou sa zaoberal europarlament ide o to, aby sa legislatívne stabilizovala možnosť mobility pacientov, a tiež pohyb zdravotníckych pracovníkov. "Aj na Slovensku sme svedkami toho, že množstvo zdravotných sestier a lekárov pracuje v zahraničí a tento pohyb je čoraz väčší a je vzájomný. Zároveň treba riešiť aj to, ak podnikateľ z jednej krajiny chce založiť nejaké zdravotnícke zariadenie v inej. Toto nie je na papieri," dodal Gaľa.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš