odpracovať, ide o 20 percent z celkových nákladov. Zdá sa, že neexistujú ani žiadne zákonné páky, ktoré by ich k tomu prinútili. Podľa vyjadrení, ktoré sa nám podarilo získať z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR každý starosta má zvoliť spôsob ako pokryť spomínaných 20 percent nákladov, môže ísť napríklad aj o úver.
Stavbu bytov financuje štát maximálne do výšky 80 percent, zvyšných 20 percent je práve spomínaný vklad obce. "Jednou z možností je, že budúci nájomník bude na stavbe pracovať. Je to veľmi motivujúce a podľa mňa aj správne. V tomto prípade však musí zvážiť samotný starosta obce, či práve je toto vhodný variant. On sám musí poznať obyvateľov obce, či budú ochotní pracovať. Okrem toho samospráva má možnosť čerpať výhodný úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania alebo spomínaných 20 percent pokryť z vlastných zdrojov," vysvetlil hovorca rezortného ministerstva Miroslav Bátovský.
Starosta Rudnian Miroslav Blišťan (NEKA) o úvere nechce ani počuť. Zástupcovia samosprávy trvajú na tom, aby budúci nájomníci pracovali. "Máme podozrenie, že budúci nájomníci odchádzajú z Rudnian kvôli pracovnej turistike. Ak sa vrátia domov, všetkých ich pozvem na verejné stretnutie. Dám im posledné ultimátum. Ak nebudú pracovať na stavbe, nedostanú byty," uviedol M. Blišťan. Podľa jeho názoru, úver nevyrieši situáciu, ak chcú Rudňanci dôstojne bývať, musia pracovať. "V tom som nekompromisný," dodal.
V tejto obci už odovzdali do užívania 27 bytov, momentálne stavajú ďalších 29. "Do práce príde mizivé percento, dvaja - traja. Sú dni, hlavne po vyplácaní sociálnych dávok, keď nepríde nik," popísal situáciu majster na stavbe Andrej Petrulák. Na túto situáciu však dopláca firma, ktorá stavia spomínané byty. Keďže na stavbu neprídu budúci nájomníci, musia pracovať interní zamestnanci firmy, čo predstavuje určité náklady. V Rudňanoch tak vznikla zaujímavá situácia. Napríklad jeden z nájomníkov Milan Horváth síce patril medzi najaktívnejších robotníkov, aj tak má dlh 68 200 korún. Bude ho stavebnej firme splácať 15 rokov po 379 korún. Majiteľ stavebnej firmy sa nám k tejto situácií odmietol vyjadriť, pretože ako povedal, ide o obchodné interné záležitosti firmy.
Celkové náklady na stavbu 29 bytov, ktoré sú rozostavané prestavujú 17 miliónov korún. Budúci nájomníci, ktorí odmietajú pracovať, už "vyrobili" tak dlh 3,5 milióna korún.
Ako je to v iných obciach
V Nálepkove v okrese Gelnica síce majú problémy s účasťou nájomníkov na stavebných prácach, stále však nájdu spôsob ako ich presvedčiť, aby pracovali. Ako uviedol starosta Dušan Daniel, osvedčila sa hlavne spolupráca s miestnymi občianskymi združeniami. O úvere preto ani nerozmýšľajú.
Naopak, v Markušovciach v okrese Spišská Nová Ves budú na stavbu bytov nižšieho štandardu čerpať úver vo výške 3 milióny korún. Ako povedal starosta Ján Šofranko, nájomníci odpracovali iba jeden milión korún, zvyšok je teda na pleciach obce. "Museli by vykonávať aj odborné práce, radšej preto budeme čerpať úver," upresnil markušovský starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš