Rekonštrukcia vrbovského kúpaliska je rozdelená do niekoľkých etáp. Prvá etapa sa mala začať realizovať už 17. apríla s tým, že začiatok letnej sezóny začneme 14. júna s troma novými nerezovými bazénmi," vyjadril sa Michal Brincko, riaditeľ vrbovských kúpalísk Salmotherm - Invest.
So začiatkom letnej sezóny sa mala stavať aj vstupná prevádzková štvorpodlažná budova, kedy by v novembri došlo k prepojeniu vstupnej prevádzkovej budovy s novými bazénmi. "Bol by to začiatok celoročného fungovania termálneho kúpaliska. Situácia sa však skomplikovala a s prácami momentálne stojíme, pretože sme mali prerušené stavebné konanie. Z dôvodu reštitučných nárokov súkromných osôb z Vrbova sa vyskytli komplikácie s vysporiadavaním pozemkov v areáli kúpaliska," ozrejmil situáciu M. Brincko.
Ako ďalej povedal, nároky Vrbovčanov na pozemky v areáli kúpaliska sú naďalej aj napriek tomu, že spomínané pozemky boli prídelovou listinou pridelené štátom iným občanom, ktorí ich neskôr odpredali obci a následne spoločnosti Vrbovského kúpaliska Salmotherm Invest. Situácia sa teda rieši odznova. "Musíme vypracovať novú projektovú dokumentáciu, aby sme sa vyhli sporným pozemkom a požiadať stavebný úrad o nové konanie. Verím, že do konca júna, budeme mať stavebné povolenie a v júli začneme s výstavbou vstupnej budovy," doplnil riaditeľ.
Po skončení letnej sezóny 15. septembra sa začnú podľa riaditeľa Salmotherm - Invest osadzovať aj nové bazény. "Našim cieľom je do Vianoc ukončiť prvú etapu rekonštrukcie, aby už na Vianoce mohla byť otvorená celoročná prevádzka kúpaliska," dodal M. Brincko.
V súčasnosti je v prevádzke 5 bazénov. Od 23. júna budú v prevádzke všetky bazény a tobogán. Najbližšiu sobotu je už sprevádzkovaný aj autocamping. Rekreačný pobyt pri termálnom kúpalisku si návštevníci môžu spestriť rybačkou na neďalekých rybníkoch. Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Kežmarku tu chová bohatú osádku rýb ako je kapor, zubáč, šťuka, uhor, pleskáč a amur.
Účinky minerálnej vody
Lokalita Vrbov predstavuje kvalitný zdroj minerálnej vody so širokým liečivým účinkom. Jej liečebné využitie je vhodné pre choroby pohybového systému, nervovej sústavy, srdcovo cievneho ústrojenstva a pre chronické ochorenia dýchacieho systému. Minerálna voda bola klasifikovaná balneologickým oddelením Slovthermae, štátny podnik ako prírodná, slabo mineralizovaná voda, hydrogénuhličitanovo síranová, vápenato horečná, sírna, horúca a hypotonická.
Autor: Zuzana FABIANOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš