zbúranie by vyšlo na 6 miliónov korún. "Suma je preto taká vysoká, lebo ide o manipuláciu s nebezpečným odpadom. V domoch je azbest," uviedol prednosta mestského úradu Jozef Višňovský.
Asanácia domov nie je zaradená ani do plánu na rok 2007 a mesto v rozpočte na ich likvidáciu nemá vyčlenené financie. Radnici však robia vrásky najmä bezdomovci, ktorí sa pohybujú v dezolátnych, životu nebezpečných domoch. Prednosta vidí riešenie v oplotení, ale na to treba ďalšie financie, takže mesto rieši situáciu v rámci svojich možností. Domy častejšie monitoruje mestská polícia. Na priamu otázku Korzára, kedy sa zbúrajú, prednosta Višňovský na včerajšej tlačovke iba bezradne pokrčil plecami.
Problémom sa zaoberala aj mestská rada na svojom utorkovom zasadnutí. Odporučila prednostovi pripraviť zámer budúceho využitia lokality. Višňovský tvrdí, že splniť to nebude jednoduché. Ak sa pozemky predajú po asanácii, budú sa musieť sa do ich ceny zahrnúť aj náklady s tým spojené: "Je to obytná zóna, aj na to treba myslieť." Ak by sa mesto rozhodlo stavať v tejto lokalite byty, aj ich cena by bola predražená. Najlepším riešením pre mesto by bolo predať uvedenú lokalitu aj so schátranými domami.
Plynúci čas však pôsobí proti mestu. Neobývané domy sú totiž časovanou bombou, pred časom v ich už vypukol požiar. Zdržujú sa tam tiež neprispôsobiví občania. "V nočným hodinám tam sporadicky prespávajú. Do rodinného domu č. 51 sa dokonca nasťahovala jedenásťčlenná rodina s malými deťmi," konštatuje náčelník mestskej polície Ján Andrejko. Samozvaní nájomníci boli ako neplatiči deložovaní zo Starej tehelne. "Niekoľkokrát sme ich vyzvali, aby objekt opustili, ale bezvýsledne," hovorí. Požiar, ktorý vypukol na Čapajevovej 3. marca, poškodil aj majetok občana bývajúceho v susedstve. Hasiči však mali výjazdy k týmto domom aj ďalšie vájazdy, jeden v marci, dva v máji. "Domy a prostredie okolo nich sú v dezolátnom stave. Chýbajú železné poklopy zo šácht. Môže tam dôjsť k úrazu. Problémom je aj zakladanie divokých skládok," dodáva Andrejko. Zároveň jednoznačne tvrdí, že mestská polícia je za okamžitú asanáciu týchto domov.
Rovnakého názoru je aj odbor výstavby a dopravy mestského úradu. Opiera sa závery stavebno-technického posudku. V ňom sa konštatuje: dezolátny stav objektov, hygienicky neúnosná situácia, zlé protipožiarne opatrenia a nebezpečnosť lokality. Legislatívne je už odstránenie domov na Čapajevovej ulici pripravené. Rozhodnutie na ich búranie vydal Stavebný úrad ešte v decembri minulého roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš