nad morom! Hniezdo si bocianí párik postavil na komíne strechy roky chátrajúceho Hotela Lomnica, priamo v centre tatranskej osady. Dosiaľ najvyššie položené bocianie hniezdo zaznamenali ornitológovia v obci Mútne v okrese Námestovo v nadmorskej výške okolo 830 metrov.
Lomničania iba nechápavo krútia hlavami, pretože hniezdiť bociana tu ešte nevideli. „Som prekvapená. Žijem tu vyše 30 rokov a bocianie hniezdo som tu jakživ nevidela. Aspoň na niečo je tá ruina dobrá," komentovala zvláštny úkaz dôchodkyňa z Tatranskej Lomnice.
Zoologička Správy TANAPu Viera Kacerová sa s hniezdiskom bociana bieleho v takejto nadmorskej výške ešte vo svojej praxi nestretla. „Je to určite zaujímavé. Predpokladám, že ide o mladý pár. Na toto miesto ho zrejme prilákal dostatok potravy a pocit bezpečia. Bociany potrebujú mať v blízkosti močariny, ktorých v Tatrách ubúda, alebo polia s dostatkom hrabošov. Práve toto im vo vyšších nadmorských výškach chýba," konštatovala zoologička.
Zoológ Štátnych lesov TANAPu Jozef Kováč bol takisto prekvapený. Podľa jeho slov sa na komíne bociany usídlili kvôli dobrému výhľadu. „Po vetrovej kalamite sa im aj v tejto oblasti otvorili veľké priestranstvá, ktoré bociany tak obľubujú. Navyše tu nachádzajú dostatočné množstvo potravy. Či sa skutočne zahniezdia a či privedú na svet mláďatá, ukáže čas," doplnil zoológ.
V. Kacerová si myslí, že na mladé je už neskoro. „Domnievam sa, že párik už nestihne naklásť vajcia a vysedieť mladé. Možno to skúsia o rok. Bociany sa totiž na hniezdisko vracajú," povedala ochranárka.
Bocian biely
Žije v okolí ľudských obydlí. Hniezda si stavia na strechách domov, stĺpoch elektrického vedenia a na vysokých komínoch.
Živí sa drobnými hlodavcami, menším hmyzom, žabami, hadmi a rybami. Meria vyše sto centimetrov. Samica znáša 3 až 5 vajec. Mláďatá sa vyliahnu za 33 dní. Je to zákonom chránený a sťahovavý vták. Na Slovensku žije asi 1 200 párov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš