Žiada povolenie na prístavbu výťahu a nadstavbu. Spomínané zariadenie patrí Kongregácii služobníc nepoškvrnených sestier Panny Márie.
Radové sestry, pôsobiace v tomto zariadení, sú názoru, že celá záležitosť okolo vydania stavebného povolenia sa zbytočne naťahuje. "Máme tu ťažko chorých, zväčša ležiacich klientov," dôvodila prevádzkarka Domu Margita Krajňáková, inak sestra Daria (na snímke). Zároveň uviedla, že čo sa týka výťahu nutne ho potrebujú, aby pacientov nemuseli nosiť na poschodie na chrbte, alebo spúšťať po schodoch na vozíku. "Potrebujeme tiež bezbariérový vstup. Nemáme ani kancelárie, ani šatne na prezliekanie. Keď máme pracovnú poradu, musíme klientov zo spoločenskej miestnosti poslať na izby. Tečie nám aj strecha, zatekajú pivnice. Skrátka rekonštrukcia je nevyhnutná," uviedla a zároveň skonštatovala, že keď pred šiestimi rokmi začínali bola situácia diametrálne odlišná: "Mali sme šiestich klientov, dnes ich je tu devätnásť."
O stanovisko k problému sme požiadali tlačového tajomníka prešovského mestského úradu Michala Kaliňáka. "Kongregácia služobníc nepoškvrnenej Panny Márie požiadala o vydanie stavebného povolenia na prístavbu a nadstavbu k Domu sv. Kozmu a Damiána v decembri minulého roka. Stavebný úrad po posúdení, vyzval žiadateľky o doplnenie. Žiadosť totiž neobsahovala náležitosti pre spoľahlivé posúdenie navrhovanej prístavby a nadstavby." Keďže žiadateľky do desiatich dní žiadosť nedoplnili stavebný úrad konanie zastavil. Kongregácia následne opakovane v apríli toho roku požiadala o vydanie stavebného povolenia. Znova však nedodali potrebné náležitosti a stavebný úrad konanie prerušil. "Zo strany žiadateliek boli splnené iba čiastočné požiadavky Stavebného úradu," vysvetlil Kaliňák. Napokon zdôraznil, že stavený úrad nemá vo veci prístavby a nadstavby Domu sv. Kozmu a Damiána ani kladné stanovisko orgánu územného plánovania. Ani útvar hlavného architekta mesta nevydal na predmetnú stavbu povolenie.
"Problém sa odvíja od toho, že v našej žiadosti sa hovorí o prístavbe, my však v podstate pristavovať nemienime, chceme pristaviť iba výťah. Architekt s ktorým sme spolupracovali, toto v žiadosti nešpecifikoval," vysvetlila sestra Daria.
Ani obyvatelia Táboriska, kde sa toto sociálne zariadenie nachádza, nie sú zámerom robiť "prístavbu a nadstavbu" pri Dome sv. Kozmu a Damiána uzmierení. Problémom sa opakovane zaoberal výbor mestskej časti. "Nechápem, prečo je to takto. Pritom v našom zariadení máme umiestnených aj ľudí z Táboriska. A nielen to, pomáhame im aj so zamestnanosťou," posťažovala sa sestra Daria.
Výbor mestskej časti riešil spomínanú požiadavku Kongregácie služobníc nepoškvrnenej Panny Márie už vo februári. Výsledkom je to, že istá obyvateľka poslala na dvoch poslancov mestského zastupiteľstva sťažnosť primátorovi Pavlovi Hagyarimu. Na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva sa zriadila dočasná komisia na jej prešetrenie. Sťažnosť na poslancov totiž v zmysle zákona o obecnom zriadení nemôže riešiť hlavný kontrolór mesta, ani primátor, ale poslanci. Predsedom komisie bol ustanovený poslanec Milan Berdis (Smer-SD), ktorý na najbližšie riadne zasadnutie zastupiteľstva má podať správu.
Jedným z poslancov, na ktorého sa pisateľka sťažuje, je Jozef Kužma (SDKÚ-DS). "Pre komisiu bude problematické zaujať stanovisko, nieto sa v sťažnosti vôbec zorientovať. Z výstupu, ktorý z prešetrovania však vzíde, pre mňa ako poslanca nevyplývajú žiadne postihy," komentoval. "Ľudia na Táborisku sú uzavretou komunitou. Sú proti všetkému a všetkým," pokračoval.
Poslanec dodal k prípadu Domu sv. Kozmu a Damiána, že pre činnosť takýchto inštitúcii sú stanovené európske normy, a to by ľudia z Táboriska mali pochopiť. Aj keď sú prizvaní na stavebné konanie a nedajú súhlas, ich názor nie je záväzný: "Stavebný úrad sa týmto stanovisko nemusí riadiť. Ak žiadatelia splnia potrebné náležitosti, môže sa stať, že stavebné povolenie dostanú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš