O sprístupnenie Kyseľa sa usiluje Záujmové združenie obcí Slovenský raj. Štátna ochrana prírody súhlasí, žiada však za otvorenie Kyseľa kompenzáciu v podobe zatvorenia inej rokliny v národnom parku.
"Správa Národného parku Slovenský raj trvá na kompenzačných opatreniach. Ak sa Kyseľ sprístupní, žiadame uzavrieť nejakú inú roklinu. Je to požiadavka na základe zákona o ochrane prírody a krajiny a statusu chráneného územia európskeho významu Natura 2000," potvrdil hovorca Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Ochranári chcú v tejto lokalite zachovať vzácne biotopy, ktorým hrozí po sprístupnení Kyseľa zničenie. Vytipovali tri lokality, vhodné na uzavretie pre verejnosť. "Ako najmenej bolestivý sa nám javí Malý Kyseľ," dodal T. Dražil.
Tento návrh vyvolal nevôľu obce Hrabušice. "Sme za otvorenie Kyseľa, ale nesúhlasíme s tým, aby sa zatvárali iné rokliny. V Malom Kyseli je najkrajší Machový vodopád. To ho pred návštevníkmi zatvoríme? Sto rokov boli otvorené obidve rokliny, nerozumiem, prečo by to tak nemohlo byť aj teraz," povedal pre Korzár hrabušický starosta Štefan Labuda. Nesúhlasné stanovisko poslal Krajskému úradu životného prostredia v Košiciach, ktorý sa zaoberá žiadosťou záujmového združenia o sprístupnenie Kyseľa.
Tajomník združenia Vojtech Jeremiáš považuje postoj Hrabušíc za "trucpodnik". "Otvorenie vyhoreného Kyseľa je vo všeobecnom záujme, nielen v záujme nášho združenia. Z hľadiska kompenzácie voči Správe Národného parku Slovenský raj je zatvorenie Malého Kyseľa najmenším zlom. Nevidím iné riešenie," vysvetľuje svoj postoj a zdôrazňuje, že s Hrabušicami by sa mali v tejto veci dohodnúť. Združenie musí okrem toho podľa požiadaviek krajského úradu životného prostredia vypracovať štúdiu posúdenia vplyvu na životné prostredie. "Kým Kyseľ otvoríme, možno to potrvá dva, možno aj štyri roky," predpokladá V. Jeremiáš.
Roklina Kyseľ
Národnú prírodnú rezerváciu Kyseľ tvorí Kyseľ, Veľký a Malý Kyseľ, Sokolia dolina a časť údolia Bieleho potoka. V júli 1976 vypukol pri ústi tiesňavy do Bieleho potoka ničivý požiar, zhorelo vyše 30 hektárov lesa. Odvtedy je prechod Kyseľom zakázaný, rebríky zdemontovali, hrozí tu nebezpečenstvo padania skál. Turisti v súčasnosti využívajú náhradnú trasu, ktorá vedie časťou rokliny nepoškodenou ohňom. Roklina Kyseľ bola pred požiarom považovaná za najkrajšiu v Slovenskom raji.
(top)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš