Korzár logo Korzár Spiš

Zvíťazila Birošová, hračky dostali výpoveď

Prešov - Fakt, že hračkárstvo Rozprávka na Hlavnej ulici č. 22 v Prešove zanikne, znepokojil poslancov mestského zastupiteľstva. Prednosta mestského

úradu Jozef Višňovský považoval za potrebné sa k téme na tlačovke vrátiť: "Je to zbytočná kauza, ktorá nemá opodstatnenie."

Podľa jeho slov sa mesto vo verejnej súťaži rozhodlo pre iného nájomcu v týchto priestoroch. "Nevznikne tam krčma, ale kaviareň," podotkol s tým, že verejnú súťaž vyhodnotila nebytová komisia, v ktorej sú zamestnanci mestského úradu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Višňovský povedal, že je sklamaný z postoja poslancov k celej záležitosti. Lebo tým, že firma Global hračky mala nízky nájom, mesto podľa neho dotovalo jej činnosť. Poznamenal, že nie je namieste ani námietka, že sa ruší hračkárstvo, lebo v tejto lokalite hračkárstvo je. "Majiteľka firmy Global hračky Zuzana Župinová bola za mnou pred verejnou súťažou s tým, že chce v priestoroch zostať. Jasne som jej povedal, že rozhoduje to, koľko je ochotná platiť na nájomnom. Keby bola na začiatku ponúkla tú sumu, s ktorou prišla neskôr, tak v priestoroch zostane," skonštatoval prednosta.

SkryťVypnúť reklamu

"Na Hlavnej ulici č. 22 bola zrealizovaná verejná obchodná súťaž. Ako víťaz z nej vzišla Zuzana Birošová. Na základe rozhodnutia nebytovej komisie a súhlasu primátora Pavla Hagyariho sme doterajšiemu nájomcovi - spoločnosti Global hračky dali výpoveď. Bola terminovaná ku 31. máju. Teda, od 1. júna je hračkárstvo v týchto priestoroch bez právneho nároku," povedal Peter Bobko (na snímke). Dodal však, že firma Global hračky bola slušným nájomcom, takže spolu s novou nájomníčkou im vyšli v ústrety, aby v priestoroch mohli zostať nejaký mesiac, kým si nájdu iné: "Nepôjdeme do súdneho konania. Budeme však od majiteľky Global hračky žiadať zvýšený nájom, ktorý už bol od 1. júna schválený pre pani Birošovú."

Bobko napokon uviedol, že na pravú mieru chce dať i informáciu, že nájom sa v týchto priestoroch zvýšil iba o nejakých 50 korún: "Nie je to pravda. Výnos z nového prenájmu pre mesto je viac o 248 604 korún. Nájom sa zvýšil z 3 500 korún za štvorcový meter na 7 500 Sk."

SkryťVypnúť reklamu

Višňovský o poslancoch v nebytovej komisii

Keďže na rokovaniach mestského zastupiteľstva v Prešove poslanci už viac ráz verejne deklarovali záujem pôsobiť v nebytovej komisii, spýtali sme sa prednostu mestského úradu Jozefa Višňovského, či toto budú riešiť. "Páni poslanci majú veľký záujem. Pán primátor im však odkázal, že nie je to ich právo. Sú totiž komisie, ktoré sú určené zo zákona, v nich majú poslanci miesta nárokovateľné. A sú komisie, ktoré sú poradným orgánom primátora. Takým je aj nebytová komisia." Prednosta skonštatoval, že v minulom volebnom období poslanci boli členmi nebytovej komisie: "Na základe mojich informácií pracovala asi tak, že prvým bodom ich programu bolo takzvané 'ulejme si' a potom išli na ostatné veci. Poslancov zaujímalo to, čo bolo výhodné pre nich a pre ich politické kluby." Čo sa týka samotného rozhodovania nebytovej komisie, Višňovský uviedol, že poslanci majú právo sa jej zasadnutia zúčastňovať: "Môžu byť aj pri otváraní obálok s ponukami."

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň zdôraznil, že rozhodnutie nebytovej komisie nemá zaväzujúci charakter: "Všetky jej výstupy majú odporúčajúce pre primátora. Záleží od neho, ako štatutára, či uzatvorí nájomnú zmluvu, alebo nie. Či zmení, alebo nezmení poradie vo vyhlásenej verejnej súťaži. Pre činnosť nebytovej komisie sa však jasne zadefinovali pravidlá, takže sa dá povedať, že primátor jej výstupy v plnom znení podporuje."

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 199
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 204
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 008
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 047
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 734
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 139
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 759
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu