diagnostikovanie rakovinového ochorenia prsníkov bude v miestnej nemocnici inštalovaný do šiestich týždňov. Únia žien v Levoči na tento účel organizovala tri roky verejnú zbierku, ide o sumu približne 600-tisíc korún. Prístroj však môžu kúpiť až po tom, ako mesto Levoča prispelo sumou takmer 1,2 milióna korún. Ďalší potrebný balík peňazí, a to 700-tisíc korún poskytol košický sponzor. "Mamograf je pre náš región veľmi potrebný, pretože prispeje k diagnostikovanou život ohrozujúcich chorôb," uviedol levočský primátor Miroslav Vilkovský, prečo mesto prispelo na kúpu prístroja.
Jediný mamograf v regióne sa nachádza iba v Spišskej Novej Vsi. Ak žena zo Spiša mala podozrenie, že je chorá a následne navštívila onkológa, až tri mesiace musela čakať, kým ju vyšetria za pomoci mamografu. "Strach, až hystéria, stres, myšlienka na to najhoršie... Asi také pocity mávajú pacientky, ktoré ku mne prídu do ambulancie s podozrením na rakovinové ochorenie," uvádza levočský onkológ Jozef Hlaváč. Nečudo, že ako ľadová sprcha zapôsobí na pacientku lekárov verdikt, že na presný výsledok treba čakať niekoľko týždňov. "Pacientky to nechápali. Keď som ako lekár videl, že ide o veľmi akútny stav osobne som internoval, aby pacientku vyšetrili za pomoci mamografu v Spišskej Novej Vsi v čo najkratšej dobe," dodal J. Hlaváč. Tento onkológ ordinuje v Levoči každý piatok, v tento deň navštívi jeho ambulanciu priemerne dvanásť pacientiek, najmladšie majú 25 rokov. "Bohužiaľ, až 50 percent z nich má zhubné nádory," konštatuje J. Hlaváč.
Okrem včasného diagnostikovania choroby, spomínaný mamograf bude slúžiť na prevenčné vyšetrenia žien po 40. roku života. Nový prístroj budú môcť využívať pacientky zo spádových oblastí Levoča, Krompachy a Gelnica
Elektroimpedančný mamograf MEIK
Je to zariadenie, založené na metóde elektroimpedančnej tomografie. Je určený na vizualizáciu a diagnostiku patologických zmien prebiehajúcich v tkanivách mliečnej žľazy a iných oblastiach ľudského tela.
Analýza mamografických vyšetrení na Slovensku v rokoch 2003 - 2005, ktorú vykonal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, potvrdila stúpajúcu tendenciu výskytu nádorového ochorenia prsníka aj úmrtnosť naň na Slovensku. Vzhľadom na to, že riziková skupina sa začína od 40 až 44 rokov, význam preventívnych mamografických vyšetrení naberá na intenzite. Znamená to výraznú šancu včas a úspešne zachytiť začiatok nádorového ochorenia prsníka a následne začať liečbu. Ak sa nádorové ochorenie prsníka zachytí v prvom štádiu, šancu na vyliečenie má vyše 90 % pacientok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš