spolupráci. Podľa slov zástupcu podhradského primátora Štefana Mačugu (KDH), Glogow je mestom s podobnými problémami, ako Spišské Podhradie. Navyše, aj územne či počtom obyvateľov sú na tom rovnako.
„Spája nás viacero vecí. No mestečko Glogow je už o čosi ďalej, ako sme my. Chceme spoluprácu ešte viac rozšíriť a prevziať skúsenosti od nášho severného suseda. Mňa osobne fascinovala výstavba rodinných domov, ktorých za posledné obdobie pribudlo okolo dvesto. Podarilo sa im za jeden rok vystavať nový kostol, športovú halu a pred dokončením je stavba bazéna. Ak to porovnám s naším mestom, je ešte vždy uväznené vo svojom centre a mohlo by sa viac rozširovať," uviedol podhradský viceprimátor. Ako zdôraznil, v meste funguje 20 firiem, ktoré vedenie mesta podporuje. Tie mu prinášajú zisk. Glogow má približne 5000 obyvateľov, Spišské Podhradie takmer 4000.
Spolupráca odštartovala v roku 2002 na poli vzdelávania. Nasledovala športová oblasť a samozrejme partnerstvo jednotlivých samospráv. „Na Dni Glogowa chodievame pravidelne každý rok a vždy tam pribudne niečo nové. Mňa osobne zaujala firma na výrobu plastových okien. Tá zabezpečuje všetky takéto služby pre mesto. Zaujímavosťou je, že plastové okná majú dokonca aj v stajniach. Práve takíto domáci podnikatelia majú veľkú podporu mesta. Samozrejme, chceme, aby aj naši podnikatelia rozvíjali spoluprácu s poľskými kolegami. V tom vidíme cestu," uviedol primátor mesta Jozef Bača (KDH).
Glogow je jedno zo súčasných štyroch partnerských miest Spišského Podhradia - mesta UNESCO popri poľskom Ogrodziencu, arizonskom Lake Side a slovenskom Vrbovom. Súčasné vedenie plánuje tento zoznam rozšíriť aj o jedno juhočeské mestečko a mesto na talianskej Sicílii.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš