medzi Prešovom a izraelským mestom Rishon LeZion. Ako uviedol v rozhovore, ktorý poskytol nášmu denníku, túto iniciatívu uvítali. Dohoda o partnerstve zatiaľ podpísaná nie je, musí ju schváliť mestské zastupiteľstvo.
„Iniciátorom bol pán Yehuda Lahav, rodák z východného Slovenska, ktorého rodičia zomreli počas holokaustu. Jemu sa podarilo utiecť do Budapešti. Po vojne sa presťahoval do Izraela, kde je veľmi známym reportérom, ktorého poznajú v izraelských, maďarských i slovenských médiách. Stále považuje Prešov za svoj druhý domov a prišiel s myšlienkou, aby sa stal partnerským mestom s Rishon LeZion, kde žije," uviedol Zeev Boker.
Rishon LeZion je štvrtým najväčším mestom Izraela, má asi 240-tisíc obyvateľov. Podľa veľvyslanca sa izraelská strana snaží „hľadať možnosti vzájomnej väzby s mestami na Slovensku". Výsledkom dohody má byť najmä spolupráca v kultúre a školstve, ale aj ekonomická spolupráca. Od roku 1990, kedy boli obnovené diplomatické styky medzi oboma štátmi (resp. vtedajšou ČSFR), sa krajiny snažia hľadať partnerstvá a spojenectvá nielen na zmluvnej úrovni. Niektoré mestá, ako Banská Bystrica či Piešťany, majú aj oficiálnych partnerov na izraelskej strane. „Vo všeobecnosti hodnotím spoluprácu oboch krajín ako veľmi dobrú. Aj posledná návšteva vášho premiéra v Izraeli bola veľmi úspešná. Slovensko je jedným z našich priateľov v rámci Európskej únie. Pomáha nám aj pri kľúčových rokovaniach na pôde OSN," povedal izraelský ambasádor, pričom konkretizoval, že víta postoj SR k otázke iránskeho jadrového programu, k jednoznačnému odsúdeniu popierania holokaustu, ale aj podporu židovského kultúrneho dedičstva.
Spolupráca oboch krajín má aj silný ekonomický rozmer. Veľvyslanec Boker však pripustil aj rezervy: „Objem vzájomnej obchodnej výmeny neodzrkadľuje jestvujúci potenciál. Z pohľadu slovenskej ekonomiky sú zaujímavé najmä izraelské hi-tech technológie."
Zeev Boker navštívil Prešov druhý raz. Predtým bol v šarišskej metropole ako zástupca veľvyslanca izraelskej ambasády v Prahe v roku 1991. Vtedy sa mu mesto zdalo, ako povedal, „šedé". Teraz sa „výrazne zmenilo smerom k lepšiemu". Múzeum židovskej kultúry v prešovskej synagóge považuje za „jedno z najkrajších v tejto časti Európy". Navštívil radnicu, Úrad Prešovského samosprávneho kraja, predstaviteľov Židovskej náboženskej obce, ako aj jednu súkromnú spoločnosť. Okrem Prešova navštívil aj Giraltovce, kde bola medzinárodná výstava zdravotne postihnutých detí s izraelskou účasťou. Pobyt zakončil pohárom tunajšieho piva na jednej z terás na prešovskej Hlavnej.
Prešov je známy ako mesto podporujúce židovskú kultúru. Má však aj inú tvár. Pred niekoľkými rokmi poslanci odmietli premenovať ulicu pri synagóge na Židovskú kvôli nesúhlasu obyvateľov. „Nemám o tom žiadne poznatky. Stretol som sa so zástupcami mesta i židovskej komunity a nepostrehol som žiadne výhrady z jednej alebo druhej strany," komentoval túto záležitosť Zeev Boker, ktorý má zo spolupráce oboch krajín po návšteve Prešova dobrý pocit. „Možno neviem o všetkých detailoch, ale moje dojmy sú skutočne veľmi dobré," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš