prípadom opitých ľudí ležiacich na zemi, spiacich na lavičkách v parkoch či priamo na uliciach, ktoré im nahlásia okoloidúci alebo susedia. Keďže záchytka je desať rokov zrušená, niet opilcov z ulíc mesta kam umiestniť. Poradiť si s nimi musia policajti alebo priamo záchranári. Zástupca primára oddelenia urgentnej medicíny Boris Šťastný hovorí: "Ak ide o ťažkú intoxikáciu, ktorá si vyžaduje hospitalizáciu, umiestnime ich na internom oddelení alebo na ARO. Ak nie je hospitalizácia nutná, snažíme sa týchto ľudí umiestniť v rodine." V praxi to znamená, že sanitka odvezie spoločensky unaveného občana domov, a to zadarmo. Podobné skúsenosti majú aj mestskí policajti, ktorých takisto často volajú k ľuďom spiacim trebárs na zemi. Za minulý rok našli v uliciach mesta 230 alkoholom značne podgurážených osôb a väčšinu z nich odviezli domov. "Toto číslo nie je konečné, nie sú v ňom zahrnuté osoby, ktoré riešila Železničná polícia alebo priamo obvodné oddelenie Policajného zboru. Ďalší prejdú rukami príslušníkov súkromných bezpečnostných služieb v reštauračných zariadeniach, takže konečný počet bude podstatne vyšší," upozorňuje náčelník mestskej polície Ján Prostejovský.
Policajti rovnako ako zdravotníci nemôžu ignorovať volanie k opilcom. "Nemôžeme ich nechať na ulici," tvrdí B. Šťastný. Dodáva, že často sa spiaci ľudia po ich príchode preberú a sami odkráčajú domov. Výjazd záchranky je v takom prípade zbytočný. "Pomohlo by nám, keby sa volajúci presvedčili, čo je s ležiacim človekom, či mu netreba poskytnúť prvú pomoc, čo je povinnosťou každého," dodáva lekár.
Na záchytku nie sú peniaze
Po zrušení protialkoholickej záchytnej izby v Levoči sa primátori a starostovia spišských obcí snažili vyriešiť problém s opilcami v uliciach zriadením záchytky, ktorú by financovali spoločne. Rokovania pred dvomi rokmi stroskotali na peniazoch. Riaditeľ novoveskej nemocnice Jozef Naščák potvrdil, že v súčasnosti tu o otvorení záchytky neuvažujú. "Zdravotnícke zariadenia na jej zriadení môžu participovať, ale záchytné stanice nie sú záležitosťou zdravotníctva," zdôraznil J. Naščák. Radnica chce problém s opilcami v uliciach mesta riešiť. "Je to vážny problém. Opilci blokujú sanitky aj mestskú políciu. Chceme opätovne začať rokovania s okolitými mestami o zriadení záchytnej stanice," potvrdil novoveský primátor Ján Volný. Podľa prepočtov spred dvoch rokov by si prevádzka protialkoholickej izby spoločnej pre všetky spišské mestá vyžadovala náklady vo výške jednej koruny na obyvateľa mesačne. V prípade Spišskej Novej Vsi by išlo sumu 40-tisíc korún, čo ročne predstavuje bezmála pol milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš