navštevujú iné popradské školy. Podľa našich informácií ZŠ Francisciho II mala vo svojich zoznamoch až sedem detí, ktoré školu nikdy nenavštevovali. Škola pritom dostáva od štátu prostredníctvom zriaďovateľa finančné prostriedky na chod zariadenia. Ročne je to okolo 24-tisíc korún na jedného žiaka. ZŠ Francisciho II tak pravdepodobne neoprávnene získala vyše 160-tisíc korún.
O údajnom podvode sa vedenie mesta dozvedelo na základe anonymu. V škole ihneď nariadilo vykonať hĺbkovú kontrolu. Tá koncom minulého týždňa zistila, že šesť žiakov navštevovalo inú školu, než Francisciho II. Jeden žiak na zozname bol takzvaná „mŕtva duša", čiže vôbec neexistoval.
Do kauzy je okrem riaditeľa školy zapletená aj zástupkyňa a štyria pedagógovia. Riaditeľa Petra Parizeka sme včera kontaktovali a poskytli priestor na vysvetlenie celej záležitosti. Odmietol nás so slovami, aby sme mu dali pokoj.
Primátor Popradu Anton Danko ostal po zisteniach kontroly zaskočený. Podľa neho ide o podvod, hoci nedošlo k defraudácii peňazí. „Riaditeľ odstupuje k prvému júnu. Pani zástupkyňu budeme riešiť tento týždeň a štyria pedagógovia dostanú kárne opatrenie," uviedol pre náš denník.
Riaditeľ chcel podľa A. Danka školu zachrániť. Už dlhšie sa totiž v Poprade hovorí o tom, že minimálne jedna škola je kvôli znižujúcemu sa počtu detí nadbytočná. „Škola, ktorú viedol, bola v ohrození, tak zrejme bojoval, ako vedel. Ale podľa mňa to trochu prehnal," uviedol primátor.
Ten nariadil kontroly aj na ostatných popradských základných školách. Nevylúčil, že podobný prípad by sa mohol vyskytnúť aj v iných mestských školách.
Poslanec mestského zastupiteľstva a predseda komisie školstva, mládeže, kultúry a športu Milan Antaš sa ku kauze vyjadrovať nechcel. „Zatiaľ nemám k dispozícii oficiálnu správu komisie. K tomu, čo som zaregistroval iba z počutia, sa nebudem vyjadrovať. Myslím si, že otázka financovania škôl normatívom na žiaka je celoslovenský problém," reagoval poslanec.
Hovorkyňa Ministerstva školstva Viera Trpišová pre KORZÁR uviedla, že ministerstvo registruje ročne päť až šesť takýchto prípadov. Buď ide o takzvané mŕtve duše, alebo o žiakov, ktorí sú zapísaní na viacerých školách.
Otázkou je, či bude musieť mesto Poprad ako zriaďovateľ ZŠ Francisciho II vrátiť peniaze získané za siedmich „fiktívnych" žiakov späť do štátneho rozpočtu. Mesto po analýze situácie predpokladá, že to zrejme nebude nutné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš