Kohézneho fondu Európskej únie začnú v najbližších dňoch. Pôvodne to malo byť už v minulom roku. V rámci medzinárodnej verejnej súťaže však jedna zo zúčastnených firiem podala námietku. Vznikli tým problémy trvajúce vyše 8 mesiacov a hrozilo, že mestá a obce o peniaze prídu. Napokon verejnú súťaž ukončili a víťazom tendra sa stala istá portugalská firma.
„Cieľom tejto investičnej akcie je ochrana životného prostredia, podpora ekonomického a sociálneho rozvoja okresov Prešov, Sabinov a niektorých obcí z Košického okresu," informoval primátor mesta Sabinov a člen dozornej rady Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, (VVS) a. s., Košice za okresy Prešov a Sabinov Peter Molčan.
Spomínaný projekt sa pripravoval od roku 2003 z iniciatívy zástupcov štyroch miest - Prešova, Sabinova, Lipian, Veľkého Šariša a vedenia Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti Košice. Do troch rokov plánujú vybudovať a zrekonštruovať vodovody mesta Prešov a ďalších 25 obcí Prešovského a Sabinovského okresu. Chcú vybudovať a zrekonštruovať kanalizácie vo všetkých spomínaných mestách a ďalších 15 obciach šarišského regiónu. Súčasťou projektu je výstavba novej čistiarne odpadových vôd (ČOV) v Kokošovciach a intenzifikácia ČOV v mestách Prešov, Sabinov, Lipany a v obci Torysa.
Hodnota celej akcie predstavuje čiastku takmer 54 miliónov eur, teda 1,9 miliardy korún. Osemdesiat percent z tejto sumy získajú z Kohézneho fondu. Zo štátneho rozpočtu získajú 12 percent z rozpočtových nákladov, ôsmimi percentami sa bude podieľať VVS ako konečný prijímateľ pomoci. Z týchto peňazí postavia takmer 140 kilometrov gravitačnej kanalizácie, 8,3 kilometra kanalizácie tlakovej, 22 čerpacích staníc na kanalizácii, takmer 157 kilometrov vodovodnej siete, 18 vodojemov a 17 vodovodných čerpacích staníc. „Začiatok tejto náročnej investičnej akcie sa plánuje do dvoch týždňov a to slávnostným výkopom pod obchodným domom Tesco v Prešove," dodal P. Molčan.
„Výstavba je plánovaná na roky 2006 - 2009," informovala nás Beáta Baltesová z VVS, a. s., Košice. Do roku 2011 sa na vybudovaný vodovod napojí okolo 24 701 obyvateľov, na kanalizáciu približne 19 221 obyvateľov. Teda po realizácii projektu sa v roku 2011 zvýši napojenosť obyvateľstva v uvedených regiónoch v oblasti kanalizácie o 10 percent - zo súčasných 49,8 na 59,8 percenta a v oblasti vodovodov o 12,6 percent - zo súčasných 64,7 na 77,3 percenta. Samotné obce nemohli žiadať financie z Kohézneho fondu. „Jedným z memoránd bolo to, že o financie mohla žiadať iba VVS ako investor stavby," spresnila B. Baltesová.
Dôležitou podmienkou bolo aj plnenie smernice únie o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu, podľa ktorej má každý občan má právo na kvalitnú pitnú vodu. Nemyslí sa pritom na vodu zo studne, ktorá môže byť kontaminovaná nebezpečnými látkami.
Projekt Čistá Torysa
Okrem Prešova, Sabinova, Veľkého Šariša a Lipian, ktoré sú mestami, sa do projektu Prešov - pitná voda a kanalizácia v povodí rieky Torysa zapojilo aj 35 obcí Prešovského kraja. Ide o Drienov, Drienovskú Novú Ves, Ruskú Novú Ves, Dulovú Ves, Kojatice, Sviniu, Župčany, Malý Šariš, Ostrovany, Jarovnice, Uzovský Šalgov, Ražňany, Drienicu, Jakubovu Voľu, Kamenicu, Ďačov, Oľšov, Vysokú, Brezovičku, Brezovicu, Vyšný Slavkov, Nižný Slavkov, Tichý Potok, Červenica pri Sabinove, Krivany, Kendice, Kokošovce, Abramovce, Torysu, Petrovany a Pečovskú Novú Ves. Do projektu sa dostali aj štyri obce z Košického kraja - Hrašovik, Chrastné, Vtáčkovce, Nová Polhora.
Projekt pozostáva zo 69 stavieb na výstavbu kanalizácie, vodovodov a intenzifikácie ČOV. Rieši rekonštrukciu a rozšírenie čistiarní odpadových vôd v Prešove, Sabinove, Dulovej Vsi, Toryse a Lipanoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš